Sveiki. Galbūt nuskambės keistai,bet aš norėčiau (tiksliau – man reikėtų) pabūti nuo žmonių, socialinio gyvenimo. Nusibodo būti viso to dalimi. Taigi mano atžvilgiu yra dvi išeitys: nusižudyti arba pabūti psichiatrinėje įstaigoje. Man žutbūt reikia specialisto pagalbos, kuris galėtų padėti man suprasti kas yra blogai su manimi. Aš nesuprantu kas aš, kas mane verčia jaustis taip kaip jaučiuosi. Taip, yra daugybė padarinių, kurie galėjo įtakoti tokią mano asmenybę, bet man reikia konkretaus atsakymo, nes kitaip nesugebėsiu tinkamai funkcionuoti šioje visuomėje. Kiekviena diena, lyg savęs lėtas žudymas. Ačiū už bet kokį atsakymą.
Sveika, svarbu, kad parašei mums ir ieškai sau pagalbos. Iš Tavo laiškelio susidaro įspūdis, kad šiuo metu išgyveni tokius nemalonius jausmus kaip neviltį ir bejėgiškumą. Rašai, jog jautiesi pavargusi nuo santykių su kitais žmonėmis, rodos, jog Tau sunku pakelti gyliai viduje esantį psichologinį skausmą. Pripažįsti, jog turi minčių apie savižudybę ir, tuo pat metu svarstai apie galimybę, kaip sau padėti pasijusti geriau. Tai, kad parašei mums byloja apie tai, kad tavyje vis dar yra tikėjimas, jog net iš stipraus emocinio skausmo galima pasveikti, svarbu tik nelikti vienai ir kreiptis pagalbos į specialistus.
Iš to, ką rašai, matyti, jog jautiesi pasimetusi dėl to, kas vyksta Tavo viduje. Žmogaus psichika ne ką mažiau svarbus organas kaip ir kiti. Esame įpratę rūpintis savo kūnu: pavyzdžiui, kai peršalame ir karščiuojame, ilsimės, geriame vaistus ir atliekam įvairiausias gydymo procedūras, kol ilgainiui imame sveikti. Svarbu pažymėti, jog kartais ateina metas, kai reikia pasirūpinti ir savo psichologine būsena. Jei nemalonūs jausmais (pvz., neviltis, liūdesys, nerimas, bejėgiškumo jausmas) pernelyg ilgai užsitęsia, verta apsilankyti pas psichiatrą ar psichologą. Specialistas iš šono įvertins Tavo situaciją ir pagal tai parinks gydymą. Svarbu žinoti, jog šiais laikais psichologiniams negalavimams gydymas yra ir jis yra veiksmingas.
Apie psichiatrines ligonines (šiais laikais jos dažniau vadinamos psichikos sveikatos centrais) visuomenėje sklando įvairiausių mitų bei nuomonių. Dažnai šiuos mitus skleidžia žmonės, patys asmeniškai nesusidūrę su psichikos sveikatos centruose teikiamomis paslaugomis. Todėl šių mitų patikimumu neretai verta suabejoti. Taigi ranginčiau Tave nepasiduoti ir kreiptis pagalbos pas specialistus.
Kaip tą padaryti? Pateiksiu keletą variantų.
1) Gali kreiptis į šeimos gydytoją poliklinikoje, kad jis Tau duotų siuntimą pas psichiatrą ir psichologą. Kiekvienas Lietuvos pilietis turi galimybę savo poliklinikoje gauti 10 nemokamų psichologo konsultacijų. Jei jauti, jog yra aukšta savižudybės rizika ir Tau pagalbos reikia skubiai, nedelsk ir nuvyk į Tavo mieste esančio psichikos sveikatos centro priimąmąjį.
2) Jei esi iš Vilniaus, gali pasinaudoti Jaunimo sveikatos centre teikiamomis paslaugomis. Šiame centre yra budintis psichologas. Jo budėjimo grafiką bei adresą rasi šioje nuorodoje: http://www.antakpol.lt/go.php/lit/img/407
3) Jei jauti, kad pasijusti geriau padėtų pokalbis su žmogumi, paskambink į Jaunimo liniją ir pasišnekėk su budinčiu savanoriu. Jis padės Tau pažiūrėti į Tavo situaciją iš šalies ir labiau susivokti, kas vyksta Tavo galvoje. Jaunimo linija budi visą parą, todėl gali skambinti ten bet kuriuo paros metu. Jų numeris: 8 800 28888
Jaunimo linijos puslapyje taip pat yra duomenų bazė, kurioje galima surasti informaciją apie psichologinės pagalbos galimybes visoje Lietuvoje. Šį informacinį banką rasi nuorodoje: https://www.jaunimolinija.lt/lt/infobankas/
Viliuosi, kad šios nuorodos Tau bus naudingos. Pirmąjį žingsnelį link pagalbos sau Tu jau žengei, todėl dabar svarbu nesustoti ir judėti toliau.
Į klausimą atsakė:
Živilė Rimšaitė
Psichologė
Antakalnio poliklinika