Kaip žinoti kokio tipo psichologą išsirinkti?

Kaip žinoti kokio tipo psichologą išsirinkti? kiek žinau yra nemažai skirtingomis metodikomis besivadovaujančių psichologų, tačiau niekur neradau susitemintos informacijos, kada į kokį psichologą reikėtų kreiptis? o gal geriau iškart rinktis psichoterapiautą nei psichologą? kadangi visos tokios konsultaicjos yra pakankamai nepigios, kaip nešvaistant veltui pinigų žinoti ko man reikia?

Iš Tavo laiškelio matyti, jog svarstai apie kreipimąsi pas psichologą, tik nežinai, kurį pasirinkti. Kaip suprantu internete radai daug ir įvairios informacijos, kuri mažai tegelbėja. Taigi, pirmiausia, pradėsiu nuo to, kuo skiriasi psichologas nuo psichoterapeuto.

Psichologas – tai psichologijos bakalauro ir psichologijos magistro studijas universitete baigęs asmuo. Priklausomai nuo baigtos magistro studijų programos, psichologai turi konkrečią specializaciją. Pvz., klinikinis psichologas (gali dirbti su žmonėmis, turinčiais psichikos sutrikimų), sveikatos psichologas, edukacinis psichologas, organizacinis psichologas ir teisės psichologas.

Psichoterapeutas – tai psichologas, gydytojas ar kitas specialistas, kuris po aukštojo mokslo studijų pabaigė ne mažiau kaip 3 metus trunkančias kurios nors psichoterapijos krypties studijas. Tokiu būdu jis tapo psichologu-psichoterapeutu, psichiatru-psichoterapeutu ar kt. Panašiai kaip psichologas, psichoterapeutas gydo pokalbiu, tačiau problemas analizuoja daug giliau negu psichologinių konsultacijų metu, remdamasis konkrečia psichoterapine paradigma (pavyzdžiui, kognityvine-elgesio, egzistencine, geštaltine, psichodinamine ir kt.).

Taigi, jei Tavo kreipimosi priežastis yra depresiška nuotaika, nerimas, baimės, stiprus stresas, išgyvenant krizinį laikotarpį, motyvacijos stoka arba tiesiog norisi labiau pažinti save (t.y., savo jausmus, įsitikinimus ar mintis), manau, gali pakakti kreiptis pas psichologą. Verta pažymėti, jog psichologas konsultuoja ribotą laiką. Dažniausiai skiriama 10 konsultacijų, o ūmesniai atvejais kiek daugiau.

Jei Tavo psichologinės problemos trunka jau ilgokai (pvz., daugiau nei 5 metus) arba yra susijusios su tarpasmeniniais santykiais (pvz.,Tau sunku išlaikyti artimus santykius su emociškai svarbiais žmonėmis ir vis tenka išsiskirti), išties verta pasvarstyti apie apsilankymą pas psichoterapeutą. Psichoterapeutas konsultuoja ilgesnį laiko tarpą. Tai gali būti vieneri, dveji arba net penkeri metai. Priklauso nuo kliento problemos ir psichoterapeuto atstovaujamos krypties. Tų krypčių išties yra įvairių. Tačiau žymiausios jų: kognityvinė elgesio terapija, psichodinaminė terapija, egzistencinė terapija, geštaltinė terapija. Jei suvesi internete šiuos pavadinimus, Tau tikrai išmes daugiau informacijos apie jas ir kuo jos tarpusavyje skiriasi.

Kas liečia fiansus, Tai šių specialistų kainos yra gana įvairios. Turbūt brangiausiai kainuoja patyręs, turintis vardą psichoterapeutas, kuris užsiima privačia praktika (viena konsultacija gali kainuoti apie 30 eurų), tačiau neabejoju, kad įmanoma surasti specialistų, kurie už konsultaciją imtų 10-15 eurų. Paprastai tai būna podiplominėse psichoterapijos studijose besimokantys studentai.

Štai tokie reikalai yra su psichoterapeutais. O kas dėl psichologų, tai svarbu pažymėti, kad jų paslaugas galima gauti ir nemokamai. Pavyzdžiui, jei kreiptumeisi į savo polikliniką, kurioje yra teikiamos psichologo paslaugos, tai pamatytum, kad įmanoma gauti 10 nemokamų psichologo konsultacijų (jas finansuoja ligonių kasos). Jei Tavo situacija krizinė, Vilniuje yra vietų, kur budi psichologas ir gali Tau suteikti 4 nemokamas konsultacijas. Pavyzdžiui, budintį psichologą gali rasti:

  1. http://www.antakpol.lt/go.php/lit/img/9
  2. http://pylimas.lt/paslaugos/budincio-gydytojo-tarnyba/
  3. http://www.pagalbapokalbiu.lt/#

Daugiau nuorodų, kur rasti psichologinę pagalbą (ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje):  https://www.jaunimolinija.lt/lt/infobankas/

Viliuosi man pavyko atsakyti į Tavo klausimą ir suteikti naudingos informacijos.

Sėkmės Tau!

Į klausimą atsakė:
Živilė Rimšaitė
Psichologė
Antakalnio poliklinika