„20 minučių gryname ore kasdien – tiek laiko yra pakankamai pagerinti žmogaus savijautą, pasijusti laimingesniu, atsipalaiduoti ir atsikratyti nerimo”
Teigiama „International Journal of Environmental Health Research” skelbiamame tyrime apie buvimo lauke naudą. Šis, kaip ir dar gausybė kitų tyrimų, analizuojančių gryno oro poveikį žmogaus sveikatai, atskleidžia paprastą tiesą: grynas oras visapusiškai gydo.
Buvimo gryname ore nauda
Fizinis aktyvumas. Grynas oras, saulė ir gamtos aplinka motyvuoja būti fiziškai aktyviems. Gamta skatina vaikščioti, bėgioti, važiuoti dviračiu, užsiimti komandiniu sportu ar kitomis fizinėmis lauko veiklomis, turinčiomis teigiamą poveikį fizinei bei psichinei gerovei.
Kardiovaskulinės sistemos sveikata. Tyrimai rodo, kad grynas oras mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Buvimas lauke padeda mažinti uždegiminius procesus organizme, gerinti kraujagyslių funkciją ir reguliuoti kraujospūdį. Saulės spinduliai yra pagrindinis šaltinis, skatinantis vitamino D gamybą organizme. Vitaminas D yra svarbus kraujo cirkuliacijai, normaliai kraujagyslių veiklai bei raumenų funkcijai.
Imuninė sistema. Vitaminas D tiesiogiai veikia imuninės sistemos ląstelių darbą, be to, organizme veikia antimikrobiškai, todėl yra labai svarbus gerai imuninės sistemos veiklai. Imuninę sistemą grynas oras padeda stiprinti ir šalindamas nuovargį bei stresą, itin neigiamai veikiančius žmogaus organizmą.
Psichologinė gerovė. Įvairiose mokslinėse studijose pastebima, kad žmogus, pabuvęs gryname ore, jaučiasi laimingesnis, gerėja nuotaika, mažėja depresijos rizika, nerimas. Tai susiję su natūraliu šviesos ir gamtos terapiniu poveikiu, kuris teigiamai veikia smegenų cheminę pusiausvyrą bei emocinę sveikatą.
Gryno oro paieškos
Didžiuliai eismo srautai, statybos bei kitos taršios veiklos miestuose daro didelę įtaką orui, kuriuo kvėpuojame. Kur miesto žmogui įkvėpti gryno oro?
- Reguliariai važiuokite į gamtą: nacionalinius parkus, valstybinius parkus, miškus, pakrančių zonas ar gamtos rezervatus. Čia galėsite pasimėgauti grynu, pramonės ir transporto nepaveiktu oru. Beje, šiose gamtos teritorijose paprastai sukurta puiki žalioji infrastruktūra, žaliosios erdvės ir puikios sąlygos įvairioms lauko veikloms.
- Aplankykite aplinkinius miesto parkus ir sodus. Daugelyje miestų yra vieši parkai ir sodai, kuriuose puikiai atsipalaiduosite ir aktyviai praleisite laiką.
- Švarų ir gryną orą visuomet rasite kaimo vietovėse. Tad jei turite draugų ar giminių, gyvenančių atokiau nuo miesto, dažniau juos aplankykite: pradžiuginsite artimuosius ir save.
Vandenynų, jūrų pakrantės ir ežerai – idealus tyro ir gaivaus oro šaltinis. Jei turite galimybę keliauti prie vandens telkinių, pasinaudokite ja. Dviguba vandens ir oro terapija turės itin teigiamą poveikį sveikatai.
Literatūra:
- Studija „Exposure to greenness and mental health: A systematic review” žurnale “Environmental Research”;
- Apžvalga „Green spaces and physical activity: A systematic review and meta-analysis of observational studies” žurnale “Environment International”;
- 2019 metų “International Journal of Environmental Health Research” tyrimas “Factors associated with changes in subjective well-being immediately after urban park visit”