Homoseksualumas: istorija ir dabartis

Tarptautinės lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių ir interseksualų asociacijos ILGA World tyrimas „State-Sponsored Homophobia” atskleidžia, kad pasaulyje vis dar egzistuoja šalių, kuriose už homoseksualumą baudžiama mirties bausme: pavyzdžiui, Iranas, Saudo Arabija, Jemenas, Nigerija, Somalis. Yra šalių, kuriose netradicinės lytinės orientacijos asmeniui gresia ilga laisvės atėmimo bausmė. Tai tokios valstybės, kaip Nigerija, Uganda, Tanzanija. Viešais išpuoliais, bauginimu, baudžiamosiomis sankcijomis homoseksualai baudžiami Rusijoje, Egipte, Indijoje, Indonezijoje ir kitose šalyse.Tačiau dėl seksualinės orientacijos persekiojama buvo ne visuomet. 

Senovės Romoje ir Graikijoje homoseksualūs žmonės turėjo tokias pačias teises kaip ir heteroseksualai. Tam tikros visuomenės grupės homoseksualus netgi laikė neliečiamaisiais. Romos imperijos imperatorius Hadrianas buvo gėjus ir to neslėpė. Yra istorijų apie graikų dievus, tokius kaip Dzeusas, kurie turėjo meilužių vyrų. 

Tačiau krikščionybės sklaida pasaulyje pakeitė visuomenės požiūrį į netradicinę žmogaus seksualinę orientaciją. Staiga homoseksualai imti laikyti religiniais nusidėjėliais ir tapo krikščionių smurto taikiniais.

Vakarų šalyse, tokiose kaip Vokietija ir Jungtinė Karalystė, dar visai neseniai buvimas gėjumi buvo nusikaltimas.

Nacių režimo metu Vokietijoje tūkstančiai homoseksualių žmonių buvo išsiųsti į koncentracijos stovyklas. Net ir po Antrojo pasaulinio karo homoseksualumas išliko nusikaltimu dešimtmečiams.

Homoseksualūs santykiai Anglijoje legalizuoti 1967 metais. Olandijoje – 2001, Ispanijoje – 2005, Vokietijoje – 2017 metais. 

Kokia situacija Lietuvoje dabar?

Nacionalinės LGBT organizacijos parengtame straipsnyje teigiama, kad Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos šalių, neįteisinusių nei vienalytės partnerystės, nei tos pačios lyties asmenų santuokos.

Lietuvoje baudžiamoji atsakomybė už homoseksualius santykius panaikinta 1993 metais. Įstojus į Europos Sąjungą, 2004 metais, Lietuva priėmė svarbiausius Europos Komisijos antidiskriminacinius teisės aktus. 2003 metais įsigaliojęs Lygių galimybių įstatymas uždraudė diskriminaciją darbovietėse ir mokslo įstaigose dėl lytinės orientacijos. Vis dėlto lytinė tapatybė Lietuvoje teisiškai vis dar nepripažįstama. 2023 metais atnaujinti Europos Sąjungos YOUR EUROPE svetainės „Civilinė sąjunga ir registruota partnerystė” duomenys skelbia, kad šalių įstatymuose registruota partnerystė nenumatyta vos šešiose ES valstybėse: Bulgarijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Nacionalinė LGBT organizacija išskiria tokius dažniausius LGBT žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje: teisė į saviraiškos laisvę, teisė į lygybę ir nediskriminavimą, teisė į išsilavinimą, susirinkimų laisvė, teisė į gyvenimą, laisvę ir asmeninį saugumą, teisė į privatų gyvenimą, teisė į sveikatą. 

Metinėje 2023 metų ILGA Europe ataskaitoje „Annual Review 2023” apie Lietuvą rašoma: „Socialinis LGBT asmenų priėmimas tarp jaunimo išlieka apie 50 proc. Šis rodiklis beveik nepagerėjo per pastaruosius dešimt metų. Kita šių metų apklausa parodė, kad apie 50 proc. gyventojų palaiko tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas”.

Literatūra: