Virtuali vaikų ir paauglių kasdienybė

XXI amžiuje vaikai ir paaugliai kur kas daugiau laiko praleidžia prie kompiuterio ar išmaniojo telefono ekrano. Net 50 proc. vaikų internete praleidžia daugiau nei 2 val. per dieną. Jaunimas, ypatingai, greitai perpranta jame atsiradusias naujoves ir siekia jomis pasinaudoti. Visgi nors daugelis jų puikiai išmano virtualią erdvę, jie išlieka jautriąja interneto auditorija, kurie dėl nepatyrimo, noro sužinoti ką nors naujo, gali patekti į nemalonias ar galbūt pavojingas situacijas jų fizinei ar psichologinei sveikatai.

Prieiga prie naujausios informacijos, bendravimo galimybė su žmonėmis iš viso pasaulio, elektroninių laiškų siuntimas ir gavimas realiu laiku, laisvalaikio praleidimas žaidžiant žaidimus ar žiūrint filmus neišėjus iš namų, kūryba: ir visa tai – tik dalis to, ką dar galima atrasti informacinių technologijų pagalba.

Tačiau yra ne tik viena interneto pusė. Pirma, internetas – tai  įrankis, padedantis mokytis, bendrauti ir tobulėti. Kita vertus – tai erdvė, kurioje kiti žmonės, kurie netinkamai elgiasi, gali lengviau pasiekti ar pasinaudoti informacija apie tave ar kitaip pakenkti.

Lietuvoje prasidėjus nuotoliniam ugdymo procesui jaunuoliai ypač daug laiko praleido internete. Šalia daugybės vertingų informacinių išteklių, darbo ir bendravimo įrankių virtualioje erdvėje slypi ir grėsmių, tad tėvų pagalba ir priežiūra vaikams šiuo laikotarpiu ypač reikalinga. Nors daugelis tėvų linkę manyti, kad didžiąją dienos dalį jų vaikas mokosi, tačiau visgi jie negali būti tikri, ką jų atžala iš tikrųjų veikia internete, nes net 52 proc. tėvų tik kartais kalbasi su vaikais apie jų veiklą internete.

Pagrindinės grėsmės vaikams ir paaugliams virtualioje erdvėje: suaugusieji, seksualiniais sumetimais ieškantys vaikų socialiniuose tinkluose, įvairių žaidimų ir susirašinėjimų platformose, toksinis turinys ‒ smurtas, savižudybių ar žalojimosi kurstymas, apgavystės, informacijos vagystės ir kt., paauglių dalijimasis asmenine informacija ir seksualiomis savo nuotraukomis ar vaizdo įrašais bei draugų arba nepažįstamų žmonių kibernetinės patyčios.

Juk kiekvienas žinome, kad išeidami iš namų turime užrakinti duris, o norėdami privatumo turime užtraukti užuolaidas. Internete taip pat galioja labai panašios taisyklės, tačiau jas žino ne visi, o dar sudėtingiau visa tai paaiškinti vaikams ir paaugliams, tad su jais šia tema reikia kalbėti reguliariai.