2023 metais Vivekas Murthy (Vivek Murthy), JAV generalinis chirurgas, pripažino vienatvę visuomeninio mąsto problema. Pagal Meta-Gallup apklausą, kuri įvyko tais pačiais metais, beveik 1 iš 4 suaugusių asmenų teigė, kad jaučiasi vieniši. 21 a. gyventojai, gyvena technologijų, socialinių tinklų egzistavimo metu. Metu, kai susisiekimas su kitu žmogumi reikalauja tiktai kelių mygtukų paspaudimų ir vis tiek vienatvės jausmas didėja. Vienatvė dažniausiai daro įtaką mūsų psichologinei sveikatai. Kas, jeigu vienatvė būtų susijusi ne tik su psichologinėmis problemomis kaip depresija, bet ir su fizinėmis ligomis? Taigi, – ar vienatvė turi pasekmių mūsų fizinei sveikatai?
Nors vienatvės ryšys su fizinėmis ligomis yra vis dar pakankamai nauja tema, atlikti tyrimai teigia, kad vienatvė turi sąsają su įvairiais sutrikimais. Čia reikėtų pabrėžti, kad socialinė izoliacija ir vienatvė nėra sinonimai vienas kitam. Socialinės izoliacijos terminas dažniausiai naudojamas pabrėžti asmens fizinį atsiribojimą nuo kitų žmonių, o vienatvė yra apibrėžiama kaip jausmas, kuris kyla dėl reikšmingų ryšių stokos, t.y. žmogus gali jaustis vienišas net didelėje draugų kompanijoje, nes tarp jo ir kitų žmonių nėra pakankamai artimumo. Išsiaiškinus šias sąvokas, galime toliau klausti – kodėl vienatvė mus taip negatyviai veikia? Mūsų protėviai, kurie gyveno labai artimose bendruomenėse, matė atskyrimą nuo genties kaip labai pavojingą dalyką. Būti atskirtam, reiškė maisto neturėjimą, didelę riziką neišgyventi laukinio gyvūno atakos ir panašiai, todėl mūsų smegenys išsivystė suprasti vienatvę kaip pavojų. Iki šiol mūsų smegenys taip pat galvoja. Tai paaiškina, kodėl vieniši žmonės patiria daugiau streso, o su juo padidėja ir kortizolio kiekis. Kortizolis yra streso hormonas, kuris padeda mūsų kūnui susikoncentruoti į tinkamą atsaką grėsmei. Kai ta grėsmė yra trumpo laiko įvykis, šis hormonas yra ypač naudingas, bet kai tariama „grėsmė“ yra vienatvė, kuri gali tęstis metų metus, hormonas sutrikdo mūsų organizmo gebėjimą įprastai funkcionuoti, pavyzdžiui, gali ilgą laiką užsitęsti aukštas kraujospūdis. Dėl šio fakto, vieniši žmonės yra labiau linkę sirgti širdies bei kraujagyslių sutrikimais. 2016 išleista apžvalga, kuri tyrė ryšius tarp vienatvės ir širdies ligų bei insultų, parodė, kad pacientai turintys prastus santykius turėjo 29 % didesnį šansą susirgti koronarine širdies liga, o insulto tikimybė padidėjo 32 %. Tai reikštų, kad vienatvė paveikia ne tik mūsų širdį, bet ir smegenis. Tą gali patvirtinti ir eksperimentas, kurio tikslas buvo sužinoti, kaip vienatvės jausmą skatinanti Antarktidos atmosfera paveikė 8 mokslininkų smegenis per 14 mėnesių laikotarpį. Po 14 mėnesių buvo pastebėta, kad mokslininkų smegenų dalis, kuri yra atsakinga už atmintį, emocijų reguliavimą, pavadinimu hipokampas sumažėjo. 2024 metų išleistas straipsnis, kurio pagrindas buvo 600 tūkst. žmonių analizė, parodė, kad vienatvė gali sustiprinti demencijos susirgimo šansus 31 %. Su visais šiais požymiais sutrumpėja ir asmens gyvenimo trukmė. Taigi apibendrinant, vienatvė paveikia ne tik mūsų psichologinę sveikatą, bet ir fizinę, o dėl užsitęsusio vienatvės jausmo mus gali ištikti širdies, smegenų problemos, o mūsų gyvenimo trukmė dėl to trumpėja.
Apibendrinant galime teigti, kad vienatvė yra itin pavojinga. Ji veikia žmogų ir psichologiškai ir fiziškai, o viso to pasekmės yra tikrai liūdinančios. Ši tema ypač svarbi šiuo metu, kai žmonės jaučiasi dar labiau nutolę ir mūsų reikšmingi susitikimai su šeima ar draugais yra keičiami į interneto naršymą, serialų žiūrėjimą ir panašiai. Mes esame žmonės ir mums reikia artimų ir reikšmingų ryšių su kitais. Taigi nebijok planuoti susitikimų su šeima ar draugais, nebijok prisidėti prie savo bendruomenės, nebijok kitų žmonių, nes kaip ir tu, didelis šansas, kad jie irgi yra „ištroškę“ bendravimo.
Šaltiniai:
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2024/jan/29/us-surgeon-general-vivek-murthy-loneliness-mental-health-epidemic-social-media V. Murthy apie vienatvę.
https://news.gallup.com/opinion/gallup/512618/almost-quarter-world-feels-lonely.aspx Meta-Gallup 2023 apklausa apie vienatvę.
https://www.nia.nih.gov/health/loneliness-and-social-isolation/loneliness-and-social-isolation-tips-staying-connected skirtumas tarp socialinės izoliacijos ir vienatvės.
https://youtu.be/n3Xv_g3g-mA?si=xqrO9vrZ9XFoTEIb apie mūsų protėvius, smegenų evoliucija (1:43-2:32).
https://health.clevelandclinic.org/what-happens-in-your-body-when-youre-lonely stresas ir kortizolis.
https://www.synlab.lt/kiti-hormonai/kortizolis-cor daugiau apie kortizolį.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27091846/ vienatvės ryšys su širdies ligomis ir insultu.
https://www.snexplores.org/article/scientists-brains-shrank-after-a-long-stay-in-antarctica 8 mokslininkai praleidę 14 mėnesių Antarktidoje.
https://neurosciencenews.com/loneliness-dementia-neurology-27908/ demencijos ryšys su vienatvę.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33971163/ vienatvė ir sutrumpinta gyvenimo trukmė.