
Paauglystė – tai eksperimentavimo laikotarpis, kai jauni žmonės ieško savęs, stengiasi tapti nepriklausomi, prieštarauja ne tik artimiausiems žmonėms, bet ir patys sau. Tai amžius, kuriam būdingos konkrečios pereinamojo laikotarpio charakteristikos ir tam tikros rizikos. Sveikam jauno žmogaus vystymuisi ir teigiamam savęs vertinimui turi įtakos priežiūra ir palaikymas šeimoje bei draugų ir suaugusiųjų, su kuriais jaunas žmogus bendrauja, pripažinimas ir supratimas. Svarbu tiek paaugliams, tiek suaugusiesiems atskirti pavojingą elgesį nuo nepavojingo.
Save žaloti linkę žmonės dažnai serga depresija, kenčia nuo nerimo, mitybos sutrikimų, jie turi menką savivertę. Žalodami save žmonės mano, kad taip jie slopina įtampą, neigiamą patirtį, nerimą, arba nori pajusti fizinį skausmą. Savęs žalojimas pasireiškia tam tikra gynybos forma, kuri demonstruojama aplinkiniams. Savęs žalojimo veiksniai yra: rankų pjaustymas, savęs draskymas, galvos trankymas, nuodijimasis, kaulų laužymas, plaukų rovimas, kandžiojimasis, persivalgymas, rūkymas, auskarai, tatuiruotės, fizinis neaktyvumas ir kita.
Tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugos priskiriamos paslaugoms, kurias teikiant pažeidžiama oda arba gleivinė ir instrumentas užteršiamas krauju arba kitais kūno skysčiais. Šias paslaugas teikiantys asmenys turi naudoti instrumentus atsakingai: būtina naudoti sterilius vienkartinius ar daugkartinius instrumentus, taip pat negalima pakartotinai naudoti vienkartinių instrumentų. Teikiant tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugas nesteriliais instrumentais, nesilaikant rankų, patalpų, inventoriaus higienos reikalavimų, rizikuojama žmogaus sveikata, kadangi galima užsikrėsti hepatitais B ir C, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), odos virusu (karpomis), odos grybelinėmis ar kitomis ligomis.
Tatuiruočių dažai ir ilgalaikio makiažo preparatai pagal prigimtį yra kelių cheminių medžiagų mišinys, kuriame gali būti pavojingų cheminių medžiagų, sukeliančių ne tik smarkų odos sudirginimą, alergiją, bet ir kur kas sunkesnių negrįžtamų padarinių sveikatai, tokių kaip genetinės mutacijos ar vėžys. Kadangi tokiais piešiniais padabintame kūne pavojingos medžiagos gali išlikti visą gyvenimą, yra tikimybė, kad pavojingų medžiagų poveikis organizmui bus ilgalaikis.
NVSC specialistai asmenims, nusprendusiems pasidaryti tatuiruotę ar atlikti ilgalaikį makiažą, primena toliau pateiktus pagrindinius dalykus
- Grožio paslaugų teikėjai tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugas teikia tik vyresniems nei 18 metų asmenims, o nepilnamečiai privalo turėti raštišką tėvų ar globėjų sutikimą.
- Grožio paslaugų teikėjas turi informuoti apie riziką sveikatai, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas, tolesnę pažeistų kūno vietų priežiūrą, apie atvejus, kada paslauga negali būti teikiama.
- Tatuiruotei, ilgalaikiam makiažui atlikti naudojamos adatos ir kiti instrumentai turi būti naudojami tik sterilūs, išpakuojami klientui matant.
- Atkreipkite dėmesį, ar grožio paslaugą teikiantis meistras nusiplovė ir dezinfekavo rankas, užsimovė vienkartines pirštines, dėvi švarius darbo drabužius.
- Prieš teikiant paslaugą, kliento oda turi būti nuplaunama vandeniu ir muilu bei dezinfekuojama.
- Turi būti naudojami švarūs, kitiems vartotojams nenaudoti arba vienkartiniai užtiesalai, servetėlės ir kitos priemonės, taip pat vienkartiniai tatuiruočių trafaretai.
- Jei abejojate dėl dažų saugos, grožio paslaugų meistro paprašykite dažų saugą patvirtinančių dokumentų; pasidomėkite dažų chemine sudėtimi, įsitikinkite, kad juose nėra draudžiamų medžiagų ar medžiagų, galinčių sukelti Jums alergiją ar kitą nepageidaujamą organizmo reakciją. Ant preparato ieškokite užrašo: „Mišinys, skirtas naudoti tatuiruotėms arba ilgalaikiam makiažui“.
- Jeigu tatuiruotės ar ilgalaikio makiažo vieta tapo skausminga, paraudo labiau nei apie jos paraudimą įspėjo procedūrą atlikęs specialistas, patino, pradėjo sausėti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.