Ne veltui mėsa yra maisto pasirinkimo piramidės sudėtinė dalis – ją būtina įtraukti į savo racioną, nes ją valgant gauname nepakeičiamų aminorūgščių, o tai reiškia, jog tų medžiagų su jokiais kitais maisto produktais negausime! Baltymai, įvairūs vitaminai, geležis – tai tik dalis medžiagų, kurias mes pasisaviname vartodami mėsą. Kalbant apie geležį, iš mėsos jos gauname ypač daug ir būtent iš jos geležis yra geriausiai pasisavinama.
Mėsa į maisto racioną buvo įtraukta mažiausiai prieš 2,6 milijono metų! Įtraukęs mėsą į mitybą, žmogus žengė pagrindinį evoliucijos žingsnį. Netgi buvo teigiama, kad neįtraukus į racioną gyvūninės kilmės maisto produktų, mažai tikėtina, kad besivystantis žmogus būtų galėjęs turėti neįprastai dideles ir sudėtingas smegenis. 😊
Deja, jaunuoliai labai dažnai valgydami rūkytus kumpelius, vytintas ar KABANOSI dešreles įsivaizduoja, jog gaus visas reikalingas medžiagas, kurios randamos mėsoje ir taip suvartos atitinkamą jos porciją. Perdirbti mėsos produktai yra labai populiarūs visame pasaulyje ir tai rodo palaipsniui didėjanti vartojimo tendencija, tačiau jie neatstoja šviežios, garuose ar orkaitėje ruoštos mėsos. Kalbant apie tai, kokią mėsą vertėtų rinktis, vis tik specialistai „balsuoja“ už baltą mėsą (vištiena, kalakutieną, žąsieną, antieną), nes ji yra liesesnė, turi geriau pasisavinamus baltymus ir joje yra mažesnis teršalų kiekis. Dideliais kiekiais vartojama raudona, ypač rūkyta ir kepta, mėsa yra siejama netgi su vėžio atsiradimu, tačiau saikingas jos vartojimas užtikrina tinkamą organizmo aprūpinimą geležimi.
Neretai jaunimas teigia, jog mėsos nevalgo – vieni jos nemėgsta, kitiems ji skleidžia blogą kvapą, dar kiti sako, jog negali dėl psichologinių ar fiziologinių priežasčių. Kalbant apie pastarąsias, jos ganėtinai retos, pavyzdžiui, alergijos mėsai fiksuojamos tik labai nedidelei daliai pasaulio gyventojų, o dažniau jas sukelia raudona mėsa.
Mėsos (kartu su kiaušiniais, žuvimi, ankštiniais produktais bei riešutais) per dieną reikėtų suvartoti 2–3 porcijas, kai vienos porcijos dydis yra apie 70 g mėsos, 100 g žuvies, kiaušinis ar 1 stiklinė virtų pupelių, žirnių. Mėsą reikėtų rinktis kuo liesesnę, nes riebi mėsa turi daug sočiųjų riebalų rūgščių, kurios gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas ar kitus sutrikimus. 70 g mėsos tėra nedidelė vištienos krūtinėlė ar maltinis, tad nesunkiai suvartosite rekomenduojamą normą – tik nepamirškite to!