Norint išlaikyti gerą sveikatą ir gerovę, būtina įvertinti savo santykį į alkoholį. Nors retkarčiais mėgautis alkoholiniu gėrimu nėra blogai, tačiau pasikliaujant juo kaip psichologinių problemų ar negatyvių jausmų įveikos mechanizmu, gali kilti didelių fizinių ir emocinių problemų.
Kvestionuodami savo įsitikinimus ir alkoholio vartojimo priežastis, galima priimti labiau pagrįstus sprendimus, o vartojimo mažinamas ar nutraukimas veda į sveikesnį, visavertį gyvenimą.
Alkoholis nėra kelias į laimę
Visuomenė ir žiniasklaida dažnai alkoholį vaizduoja kaip esminę bendravimo, atsipalaidavimo ir laimės dalį. Nuo vaikystės mus bombarduoja informacija, teigianti, kad gėrimas lemia visavertį, smagų ir žavingą gyvenimą. Tačiau tiesa ta, kad alkoholis gali sukelti priklausomybę ir pakenkti tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Kritiškai vertindami rinkodaros žinutes ir savo asmeninę patirtį, galime geriau suprasti, ką iš tiesų reiškia vartoti alkoholį ir kaip jis keičia mūsų gyvenimą. Svarbu suabejoti alkoholio vartojimo motyvais ir ieškoti sveikesnių įpročių.
Pirmenybė protui
Pasąmonė vaidina svarbų vaidmenį formuojant mūsų alkoholio vartojimo įpročius. Šiems įpročiams įtakos turi mūsų išgyvenimai, emocijos, žiniasklaida, aplinkinių įsitikinimai. Dažnai alkoholį vartojame automatiškai, vedami socialinių užuominų ar vidinių jausmų, nesąmoningai. Norint nutraukti šį ciklą, labai svarbu įsigilinti, kada ir kodėl mes geriame. Ši nuolatinė savianalizė įgalina reguliuoti savo santykius su alkoholiu: pasirinkti saikingą vartojimą arba visiškai atsisakyti alkoholio.
Saikas
Sąmoningas gėrimas skatina saikingai mėgautis alkoholiu, nustatant aiškias ribas. Nebūtina visiškai atsisakyti alkoholio. Tačiau būtina suprasti jo poveikį mūsų kūnui ir protui. Alkoholis daro didelę žalą virškinimo sistemai, kepenims, kardiovaskulinei, reprodukcinei, endokrininei sistemoms. Jis kenkia mūsų smegenų veiklai, paveikia koordinaciją, atmintį, judesius; sukelia širdies ligas, vėžį; žaloja psichiką, kelia depresiją ir priklausomybę.
Žinodami, kaip alkoholis veikia, galime kokybiškiau kontroliuoti jo vartojimą.
Mesti yra gerai
Sprendimas skirtis su alkoholiu gali bauginti. Tačiau save palaikydami ir motyvuodami, išsikėlę aiškius tikslus ir turėdami artimųjų palaikymą, galime nesunkiai to pasiekti. Atsisakyti alkoholio reiškia kantrybę, atkaklumą ir asmeninį augimą.
Būkime sau malonūs ir palaikantys, mokantys pasidžiaugti kiekviena pergale: kad ir kokia maža bebūtų, ji stiprina ryžtą.
Alkoholio vartojimą specialistai rekomenduoja keisti mėgiama veikla: meditacija, žvejyba, pokalbiais su draugais, maisto gamyba ir t. t. Aktyvi fizinė veikla, tokia kaip bėgimas, zumbos treniruotės, važiavimas dviračiu, plaukimas, skatina išsiskirti endorfinus, teikiančius malonumo, atsipalaidavimo jausmą. Taip pat galima rinktis ugdyti naują gebėjimų sritį: mokytis užsienio kalbos, amato, groti muzikos instrumentu, šokti. Trumpų ar artimų kelionių planavimas, savanoriavimas taip pat suteikia gyvenimui pilnatvės jausmą.
Blaivus gyvenimas
Blaivus gyvenimas reiškia ne tik susilaikyti nuo alkoholio, bet ir įsipareigoti save pažinti bei nuolat augti. Labai svarbu prisiminti savo pagrindines motyvacijas: ar tai būtų geresnių santykių puoselėjimas, ar asmeniniai pokyčiai bei projektai, reikalaujantys didelio susikaupimo – tai stiprina pasirinkimą likti blaiviam.
Blaivybės kelias reikalauja nuolatinės drausmės ir savianalizės. Jai padeda tokios praktikos, kaip meditacija, joga, dienoraščio rašymas.
Labai svarbu vertinti save už pasirinkimą gyventi sveikai.
Naudota literatūra:
- Annie Grace knyga “This Naked Mind”;
- 2022 metų studija “Effects of Alcohol Consumption on Various Systems of the Human Body: A Systematic Review”;
- 1984 met studija “Cardiovascular effects of alcohol with particular reference to the heart”.