PSICHIKOS LIGOS. Ar vaikai jomis serga?

Psichikos ligos viena iš aktualiausių šių laikų sveikatos problemų su kuriomis susiduria vaikai ir paaugliai. Lietuvoje ši problema taip pat aktuali – Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, sergančiųjų psichikos sutrikimais skaičius nuo 2006 metų vis didėja.

Įvairūs psichikos ligų sutrikimai lemia vaikų ir paauglių mokymosi galimybes, integracijos į visuomenę problemas. Vaikai ir paaugliai susiduriantys su problemomis mokykloje, dažnai bijo apie tai pasakoti savo tėvams ar mokytojams. Pagalba dažnai suteikiama, tik kai jau vaiko ar paauglio psichinė sveikata yra pažeista.

Ištirta, jog ekonomiškai labai išsivysčiusiose šalyse psichikos ligomis sergančių vaikų ir paauglių užfiksuota daugiau. Tai lemia spartus gyvenimo ritmas, aukšti nustatyti gyvenimo standartai bei žinių gausa.

Vadovaujantis Tarptautinė ligų klasifikacija (TLK-10-AM) išrinkti šie sutrikimų tipai:

Šizofrenija, šizotipinis ir kliedesiniai sutrikimai. Šiems sutrikimams apskritai yra būdingi esminiai ir specifiniai mąstymo bei suvokimo sutrikimai ir neadekvatus arba blankus afektas. Būdinga aiški sąmonė, intelektas paprastai išlieka, nors tam tikrų kognityvinių trūkumų, bėgant laikui, gali atsirasti;

Nuotaikos [afektiniai] sutrikimai. Sutrikimai, kurių svarbiausias požymis yra afekto arba nuotaikos pakitimai, apibūdinami kaip depresija (su susijusiu nerimu arba be jo) arba nuotaikos pakilimas.

Neuroziniai, stresiniai ir somatoforminiai sutrikimai. Šių sutrikimų grupei priklauso: agorafobija, nerimas, obsesinis kompulsinis sutrikimas, reakcijos į didelį stresą ir adaptacijos sutrikimas,

 • Elgesio sindromai, susiję su fiziologiniais sutrikimais ir somatiniais veiksniais. Įvairūs valgymo, miego ir kiti;

Protinis atsilikimas – tai sulėtėjusios arba neužbaigtos protinės raidos būsena, kai sutrinka įgūdžiai, pasireiškiantys vystymosi metu ir lemiantys bendrąjį intelekto lygį.

Elgesio ir emocijų sutrikimai, prasidedantys vaikystėje ir paauglystėje.

Pasauliniame psichikos sutrikimų epidemiologiniame tyrime išskirti dažniausiai sutinkami psichikos sutrikimai vaikų ir paauglių tarpe: depresiniai, nerimo, šizofrenijos, bipoliniai, 15 valgymo, vaikų ir paauglių elgesio ir autizmo spektro sutrikimai.

Dažniausios priežastys, galinčios sukelti psichikos ligas yra:

  • Siaubingas įvykis asmens gyvenime;
  • Genai, paveldimumas;
  • Pastovi stresinė būsena;
  • Fizinė negalia.

Žmonėms, sergantiems psichikos ligomis, svarbiausia kuo greičiau ir kuo ankstesnėje ligos stadijoje suteikti profesionalią pagalbą.  Kuo anksčiau sergantis asmuo bus pradėtas gydyti, tuo geresnių rezultatų jis pasieks gyvenime.