Mūsų smegenims įprasta ieškoti ne teigiamo, bet to, kas negerai. Sakoma, kad, norint atsverti kiekvieną gimusią neigiamą mintį, reikia trijų teigiamų. Gera žinia ta, kad to išmokti įmanoma: atlikdami tam tikrus ritualus, mes galime perprogramuoti savo smegenis ieškoti pozityvumo.
Cyndie Spiegel – žymi, plačiai saviugdos temą analizuojanti pranešėja ir autorė – savo knygoje „A Year of Positive Thinking” kviečia šiuos pokyčius įgyvendinti per dvyliką mėnesių.
Sausis
Kintsukuroi – tai japonų amatas, kai sudaužyta keramika klijuojama naudojant laką, sumaišytą su auksu. Taisymas tampa objekto istorijos dalimi gimsta naujas, atsparesnis, išskirtinai gražus meno kūrinys. Lygiai taip pat griūname, dūžtame ir mes. Galbūt niekada nebūsime tokie, kaip anksčiau, bet mūsų netobulumas mus ugdys, stiprins ir pavers gražesniais.
Sudarykite sąrašą dalykų, kuriuos darytumėte, jei kitų žmonių nuomonė būtų nesvarbi. Kurie jų svarbiausi? Sudarykite planą, kaip tuos dalykus įgyvendinti.
Užrašykite tris teigiamus dalykus apie savo dieną. Po dešimties dienų pasidalinkite savo sąrašu su trimis artimais draugais. Kartu patirkite, kaip šie dalykai paveikė jūsų gyvenimą.
Vasaris
Vasaris yra meilės mėnuo. O mylėti save yra pirmasis žingsnis. Kaip negalime tikėtis tobulumo iš kitų, nesitikėkime jo ir iš savęs. Pagalvokime apie tai, ką mylime savyje. Ką galėtume padaryti, kad mylėtume save labiau?
Kovas
Vienatvę tam tikru savo gyvenimo momentu jaučiame kiekvienas. Tačiau iš tiesų niekada nesame vieni. Mūsų bendruomenė ir draugai visuomet pasiekiami. Ir, nors tai gali atrodyti baisu, leiskime sau pasikalbėti ir su nepažįstamais žmonėmis – jų istorijos ir mintys gali įkvėpti.
Sudarykite sąrašą „Aš dėkingas už…“. Pakabinkite jį ant sienos, užsidėkite kaip foną savo telefone. Sąrašą pildykite reguliariai.
Balandis
Balandis – nesmerkimo, atleidimo ir dėmesingumo mėnuo. Nebūkite negatyvo įkaitas, nelaikykite blogų minčių ir jausmų. Būkite dėmesingi ir malonūs: užleiskite vietą nepažįstamam žmogui, daug šypsokitės.
Gegužė
Gegužės mėnesį pradėkite nuo mažos pozityvumo mankštos. Pagalvokite apie penkis dalykus, kurie jums labai patinka (skaitymas, poilsis prie ežero). Užsirašykite juos. Tada pasidalinkite savo sąrašu su kuo nors kitu ir paprašykite jo padaryti tą patį. Kitą mėnesį skirkite laiko kartu įgyvendinti kelias sąraše esančias veiklas.
Kiekvienos dienos pabaigoje skirkite dešimt minučių sau. Užsimerkę apmąstykite savo dieną ir pabendraukite su savimi.
Birželis
Net jei kažkas šiandien mums atrodo svarbu, rytoj viskas gali apsiversti aukštyn kojomis. Kodėl gi nepadarius sąrašo dalykų, kurie iš tikrųjų pasirodė esantys visai nesvarbūs? Pajutę susikaupusį nerimą ir stresą, peržvelkite sąrašą, ir pasijusite geriau.
Liepa
Užsirašykite visus dalykus, kuriuos turėtumėte padaryti. Apsvarstykite kiekvieną darbą: kas man pasakė, kad turiu tai padaryti? Daugelis jūsų sąraše esančių dalykų yra įsipareigojimai, kuriuos jums priskyrė kiti, arba tai yra jūsų jaučiamos kaltės pasekmė. Išbraukite iš sąrašo viską, kas jums trukdo jausti ramybę.
Rugpjūtis
Tik mes patys esame atsakingi, jei gyvenimas tampa nuobodus. Atkreipkite dėmesį į magiškas akimirkas kiekvieną dieną: susitikimą su draugu, nepažįstamo žmogaus šypseną traukinyje, vaivorykštę po audros.
Ant mažų popieriaus lapelių surašykite keletą trumpų, meilių užrašų. Palikite šiuos užrašus įvairiose vietose. Kai juos atrasite vėliau, jie primins, koks esate nepaprastas žmogus.
Rugsėjis
Daugeliui iš mūsų kvėpavimas yra toks įprastas automatinis procesas, kad dažnai pamirštame, koks jis galingas. Kvėpavimas mums gali padėti nusiraminti, kai jaučiamės pikti, nerimaujantys ar išsekę.
Pirma, giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Kvėpuodami įsivaizduokite baltą šviesos rutulį, judantį jūsų stuburu. Įkvėpę sulaikykite orą kelias sekundes. Tada iškvėpkite, įsivaizduodami tą baltą šviesos rutulį, besileidžiantį žemyn. Pakartokite tai dešimt kartų, kaskart ilgindami įkvėpimo ir iškvėpimo trukmę.
Spalis
Kai jūsų gyvenime viskas klostosi ne taip, kaip norėtumėte, pagalvokite: ar situacijoje įžvelgiate tik neigiamus dalykus? Vietoje to pamėginkite surasti kažką teigiamo. Jei kažkas jūsų kelyje ne taip, ieškokite būdų, kaip pakeisti kryptį.
Lapkritis
Mums visiems kartais reikia pagalbos, todėl nesidrovėkite jos prašyti! Tiesą sakant, noras prašyti pagalbos yra stiprybės ženklas.
Gruodis
Jei vidinis kritikas sako: „Ne, tu neturi pakankamai patirties tai padaryti“, kartokite: „Aš turiu pakankamai patirties, kad atlikčiau šią užduotį“. Galų gale jūs patikėsite tuo, ką sakote. Būkite kantrus; tai gali užtrukti, bet taip atsitiks.
Paskutinė mintis, nuvesianti jus į pozityvią metų pabaigą: neatmeskite tokių išgyvenimų ir jausmų, kaip sielvartas, liūdesys, baimė ir pyktis. Jie vienodai svarbūs, nes padeda sėkmingai įveikti sudėtingas situacijas ir leidžia žinoti, kas yra laimė ir džiaugsmas.
Naudota literatūra:
- Cyndie Spiegel knyga „A Year of Positive Thinking”;
- Tomás Navarro knyga „Kintsugi: The Japanese Art of Embracing the Imperfect and Loving Your Flaws”;
- Norman Vincent Peale knyga “The Power of Positive Thinking”.