Mitai ir faktai apie rūkymą

1 MITAS

Rūkymas mažina stresą ir padeda nusiraminti bei atsipalaiduoti.

Faktas: tabako komponentai ne atpalaiduoja, o slopina svarbiausias centrinės nervų sistemos sritis. Visgi, dėl priklausomybės nikotinui ilgainiui žmogus nebegali atsipalaiduoti be cigaretės. Susidaro užburtas ratas: atsiranda stresas ir norint jį įveikti griebiamasi cigaretės. Be to, ilgainiui nikotinas blokuoja smegenų ląstelėse esančius mediatorius ir sumažina galimybę patirti malonumą.

2 MITAS

Rūkymas padeda išlikti lieknam ir sportiškam.

Faktas: apsidairyk, aplinkui gausu rūkančių apkūnių žmonių! Taip, kai kurie žmonės metę rūkyti iš tiesų priauga svorio, tačiau rūkymas yra kur kas kenksmingesnis nei nedidelis antsvoris. Rūkydamas tikrai netapsi sportiškas, atvirkščiai, dėl nepakankamo deguonies kiekio sumažės tavo fizinės galimybės ir ištvermė, padidės širdies krūvis. Jei rūkysi ir sportuosi, nuolat jausi išsekimą tiek užsiimdamas fizine veikla, tiek po jos.

3 MITAS

Aš rūkau tik kartais, todėl tai nekelia jokios grėsmės mano sveikatai.

Faktas: nepastovus rūkymas taip pat yra žalingas. Net surūkius nuo vienos iki keturių cigarečių per dieną tau jau gresia didesnė rizika susirgti plaučiu vėžiu ar širdies liga nei žmogui, kuris nerūko.

4 MITAS

Aš renkuosi ,,lengvas‘‘ cigaretes, kurios yra mažiau kenksmingos.

Faktas: „lengvos“ cigaretės yra tokios pat pavojingos, kaip ir visos kitos. Rūkydamas „lengvesnes“ cigaretes tu įtraukti daugiau dūmų.

5 MITAS

Aš rūkau jau daug metų, tada nebematau prasmės mesti.

Faktas: nesvarbu, kiek laiko rūkai, mesti visada verta. Žmonės, metę rūkyti iki 50-ies metų, dvigubai sumažina riziką mirti nuo rūkymo sukeliamų ligų per ateinančius 15 metų, lyginant su rūkoriais, kurie atsisako mesti.

6 MITAS

Aš esu priklausomas nuo nikotino ir nesugebėsiu kovoti su nikotino abstinencijos simptomais.

Faktas: tu tikrai sugebėsi! Nikotino abstinencijos simptomai (nuotaikų pokyčiai, problemos susikaupti, padidėjęs apetitas) gali būti kontroliuojami ir palengvinami įvairiais būdais ir metodais (pvz., nikotino pleistrais, kramtomąja guma ir kt.).