Kuo tarpusavyje susiję: jaunystė, emocijos ir maistas?

Jaunystė – tai pilnas iššūkių gyvenimo laikotarpis, o vaiko ir paauglio patirtys, elgesys ir sveikatos problemos gali turėti ilgalaikį poveikį jo fizinei ir psichikos sveikatai. Dabartinis jaunimas vis dažniau susiduria su emociniais sunkumais, labai jautriai reaguoja į tai, kaip turi atrodyti, elgtis ir net ką valgyti. Ko pasekoje nežino, kaip susitvarkyti su iššūkiais ir bando juos išgyventi perkeldami į susirūpinimą maistu bei savo kūno svoriu.

Viena iš aktualiausių šių dienų Lietuvos sveikatos problemų – didėjantis nutukimas ir psichikos sveikatos sunkumai. Pastaraisiais metais atliekami psichologiniai ir socialiniai tyrimai rodo, kad labiausiai pažeidžiama visuomenės dalis – jaunimas. O kas ketverius metus visoje Europoje atliekamas HBSC (angl. Health Behavior in School Aged Children) paauglių gyvensenos ir sveikatos stebėsenos tyrimas rodo, kad 2022 m. 11–15 metų paauglių Lietuvoje mityba yra nepakankamai subalansuota – du trečdaliai paauglių kasdien nevartoja vaisių ir daržovių, 1 iš 5 kasdien valgo saldumynus ir geria saldžius gazuotus gėrimus, o fizinis aktyvumas kasmet mažėja – pakankamai juda tik kas šeštas moksleivis. Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, kad nutukimas yra sparčiai plintanti lėtinė neinfekcinė liga, kuri turi neigiamos įtakos gyvenimo trukmei ir kokybei, nes žmonių su nutukimu gyvenimas gali būti dešimtmečiu trumpesnis nei tų, kurių kūno masės indeksas normalus. Pasaulio nutukimo atlaso‘2023 duomenimis, 2035 m. nutukimu galimai sirgs daugiau nei 4 mlrd. žmonių (palyginimui – 2020 m. šis skaičius siekė 2,6 mlrd.). Nutukimo atvejų skaičius didėja ne tik tarp suaugusiųjų. Pastebima, kad nuo 1975 m. nutukimo kamuojamų vaikų ir paauglių visame pasaulyje padaugėjo dešimteriopai bei prognozuojama, kad 2035 m. Lietuvoje nutukę bus bent jau 38 proc. suaugusiųjų ir, jei ši tendencija išliks, tai didelė tikimybė, jog nutukę vaikai taps nutukusiais paaugliais ir suaugusiaisiais. Nutukimo atvejų skaičiaus augimą stipriausiai veikia nesubalansuotas maistas, kaloringų ir aukštą glikemijos indeksą turinčių maisto produktų ir gėrimų prieinamumas, didesnės maisto porcijos bei pasyvus gyvenimo būdas.

Tačiau jaunosios kartos nutukimo problema dažnai gali turėti ir psichologines priežastis, nes maistas vartojamas ne tik alkiui, bet ir kylančiam nerimui bei stresui malšinti, dar kitaip vadinamas emociniu valgymu. Taip pat visuomenėje ir tarp bendraamžių vyraujantys grožio standartai turi itin didelę įtaką paaugliams, nes šiame amžiuje vis dar vystosi savo individualumo suvokimas, todėl išorės spaudimas skatina susirūpinimą savo įvaizdžiu, kūno sudėjimu, o tai gali sukelti mąstymo pokyčius ir paskatinti valgymo sutrikimų atsiradimą. Dažniausiai, iš jų, susiduriama su nervine anoreksija (apie 14 metus), nervine bulimija (apie 16–19 m.) bei persivalgymu. Nors valgymo sutrikimai gali paveikti bet kokio amžiaus ir lyties asmenis, dažniausiai jais suserga paaugliai ir jaunos moterys.

Neretai vaikai perima savo artimiausios aplinkos žmonių įpročius, tad svarbu, kad sveikiau maitintis pradėtų ne tik vaikas, bet jį šiame kelyje palaikytų visi šeimos nariai. Valgymo sutrikimų ir su jais susijusių sveikatos sutrikimų pasekmės išryškėja ilgainiui, vaikui jau esant vyresniame amžiuje, o jų gydymas valstybei kainuoja daug brangiau nei prevencija ir sveiko gyvenimo būdo puoselėjimas nuo mažens. Todėl vienas iš problemos sprendimo būdų yra sveikos mitybos įpročių ir aktyvesnio gyvenimo būdo skatinimas kuo jaunesniame amžiuje. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2024 m. pradžioje Tauragės r. savivaldybėje gyvena 6 065 jauni (14–29 m.) gyventojai. Tad galbūt Tu esi vienas iš šių jaunų tauragiškių, kurį kamuoja nuotaikų kaita, nepageidaujami svorio pokyčiai, o gal tiesiog nori palaipsniui pakeisti savo gyvenimo būdo įpročius sveikatai palankesniais, bet nežinai nuo ko pradėti? Kviečiame rasti sprendimą kartu ir susisiekti pokalbiui su Tauragės r. sav. visuomenės sveikatos biuro jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) koordinatore el. paštu: [email protected], tel. 8 607 74 691 arba asmenine žinute facebook puslapyje – „Tau, jaunime“.

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų (JPSPP) koordinatorė Raminta Jazdauskė