Tvarka paauglio kambaryje

Ką tau reiškia tvarkingas kambarys? Kiek tau tai yra svarbu? Nuėjus pas draugus rinktumeisi švarią svetainę ar bardakėlį draugo kambaryje? Chaotiška tvarka kambaryje tiesiogiai atspindi žmogaus vidinę būseną. Jeigu sakoma, pasakyk kas tavo draugai ir aš pasakysiu kas tu, tai pažvelgus į žmogaus gyvenamą aplinką, galima pasakyti koks to žmogaus vidus, kaip jis tvarkosi su savo pareigomis, laiku, atsakomybėmis, ar galima tuo žmogumi pasitikėti.

Laisvė ir savarankiškumas, kurio taip siekia jauni žmonės, turi savo kainą – pareigas ir atsakomybę. Atsižvelgiant į amžių, kiekvieno šeimos nario pareigos ir atsakomybės skiriasi. Paaugliui svarbi mokymosi veikla, tad jo atsakomybė už ją yra didžiausia. Tačiau jis taip pat turi prisidėti prie buities darbų ir tokiu būdu įnešti savo indėlį į šeimos gyvenimo kokybę. Nesvarbu, kad tai yra jo kambarys, bet tas kambarys yra jo šeimos namuose ir juose turi būti gera gyventi visiems.

Dažnai paaugliai skundžiasi, kad tėvai jiems neturi pakankamai laiko. Norint su tėvais ir artimaisiais praleisti daugiau kokybiško laiko, galima prisidėti prie namų ruošos pačiam savo iniciatyva ir taip liks daugiau laisvo laiko visiems pabūti kartu, pavyzdžiui pažaisti stalo žaidimus, išeiti pasivaikščioti ar tiesiog paplepėti.

           Kai galvojame apie sveikatą, pirmiausiai pagalvojame apie fizinės būklės, mitybos ir fizinio aktyvumo svarbą. Tačiau mūsų sveikatą, sėkmę stipriai veikia mūsų aplinka. Namuose esantis užterštumas, toks kaip dulkės, pelėsiai, tabako dūmai, el. cigarečių garai, prakaito kvapas gali turėti neigiamos įtakos mūsų fizinei ir psichinei sveikatai: sukelti alergijas, kvėpavimo sutrikimus ir kitas problemas, tokias kaip galvos skausmas, nuovargis, nemiga, apsunkinti susikaupimą, mažinti motyvaciją mokytis ar šiaip ką veikti. Tyrimai rodo, kad švari ir tvarkinga aplinka gali mažinti stresą, pagerinti nuotaiką ir padidinti produktyvumą. Be to, buvimas gamtoje ar švarioje aplinkoje gali padėti net gi sumažinti nerimą, depresiją ir kitus psichikos sveikatos sutrikimus.

Nešvarūs patalai, rankšluosčiai turi įtakos acnės, odos bėrimų atsiradimui, odos įkandimams, nukasymams. Joks brangiausias kremas ar prausiklis nepadės nuo jaunatvinių spuogų, jei nesiprausi ir reguliariai nekeisi skalbinių. Juk ir bendrauti, užmegzti santykius su kitais sunku, kai žmogus yra netvarkingas – susiglamžiusiais, purvinais drabužiais, nesiprausęs, suprakaitavęs ir nevalytais dantimis.

Švarios namų aplinkos palaikymas gali padidinti tavo gyvenimo patogumą. Todėl būtina reguliariai jį valyti, vėdinti, nerūkyti, negarinti kambaryje, susirinkti nešvarius rūbus, neapsikrauti nereikalingais daiktais, reguliariai keisti lovos patalynę, klotis lovą, nevalgyti kambaryje ir pan.

Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorės Deimantė Kirvelienė ir Dovilė Švabinskienė