Kokybiško poilsio būdai ir svarba (II dalis)

Būti gamtoje

Daugelio žmonių širdyse gamta užima ypatingą vietą. Galvodami apie gerą poilsį dažnas įsivaizduoja ne ką kita, bet mišką, ežerą, jūrą… 

Stanfordo universiteto tyrimas parodė, kad pasivaikščiojimas gamtoje mažina smegenų srities, susijusios su neigiamomis mintimis, aktyvumą, lyginant su pasivaikščiojimu mieste. Be to, net trumpas buvimas natūralioje aplinkoje gali pagerinti nuotaiką ir susikaupimą. Tyrimai rodo, kad gamtoje praleistas laikas mažina kortizolio (streso hormono) kiekį organizme ir didina koncentraciją. Gamta gali padėti sumažinti depresijos ir nerimo simptomus, taip pat paskatinti smegenis dirbti efektyviau.

Maža to, šviežias oras ir saulės šviesa padeda sureguliuoti biologinį laikrodį, o tai gerina miego kokybę bei didina energijos kiekį. 

Skaityti

Daugelis mano, kad skaitymas yra pasyvi veikla, tačiau tai nėra visiškai teisinga. Skaitymas reikalauja kognityvinio įsitraukimo: skaitydamas žmogus iš raidžių sudaro žodžius, o iš žodžių – prasmingus sakinius. Skaitymo metu skaitoma informacija lyginama su jau turimomis žiniomis ir patirtimis.

Skaitymas, turintis tingios veiklos reputaciją, paskatino tyrinėtojus jį paanalizuoti. 2009 metais amerikiečių tyrimas, kurio tikslas buvo įrodyti jogos naudą, netikėtai parodė, kad 30 minučių skaitymo lygiai taip pat kaip ir 30 minučių jogos mažina streso bei kraujospūdžio lygį.

Vis dar nėra aišku, kodėl skaitymas yra toks raminantis. Galbūt tai slypi galimybėje kontroliuoti: galima skaityti savo tempu, atsirinkti knygas, savaip įsivaizduoti istoriją ir ją suvokti. Skaitant atitrūkstama nuo realybės, pasineriama į kitus pasaulius.

Miegoti

Nustatyta, kad streso apimti žmonės linkę mažiau miegoti. Ir tai gali turėti pražūtingų pasekmių. Vienas JAV tyrimas parodė, kad nuovargis buvo atsakingas už 13 procentų traumų darbo vietoje. 16 procentų apklaustųjų taip pat prisipažino, kad neseniai užmigo prie vairo.

Nepakankamas miegas yra susijęs su ilgu galimų sveikatos problemų sąrašu – nuo hipertenzijos ir insulto iki nuotaikos sutrikimų, nutukimo bei storosios žarnos vėžio. 

Daktaro David F. Dinges ir kitų mokslininkų atlikti tyrimai atskleidė, kad po daugiau nei 16 valandų budrumo kognityviniai gebėjimai ir budrus dėmesys ima greitai mažėti: darosi sunku susikaupti, priimti racionalius sprendimus. Taigi poilsis ir kokybiškas miegas yra būtinas. Miegas suteikia organizmui galimybę atkurti jėgas ir energiją; miegant iš smegenų šalinami toksinai, atstatomos ir atkuriamos per dieną pažeistos ląstelės. Miegas padeda reguliuoti emocijas, mažinti stresą ir gerinti imuninės sistemos veiklą.

Patarimai kokybiškam miegui:

  • Sudarykite reguliarų miego grafiką. Eikite miegoti ir kelkitės kasdien tuo pačiu metu.
  • Sukurkite atpalaiduojančią rutiną prieš miegą: galima gulėti šiltoje vonioje, skaityti, klausytis ramios muzikos, gerti šiltą žolelių arbatą.
  • Įsitikinkite, kad jūsų miegamasis yra tamsus, tylus ir vėsus.
  • Prieš miegą venkite kofeino, alkoholio ir ryškios šviesos (įskaitant televizorių, kompiuterį, telefoną, planšetę). Šviesa trukdo gamintis miego hormonui melatoninui.
  • Reguliariai mankštinkitės, bet venkite mankštintis prieš pat miegą. Aktyvi fizinė veikla dienos metu atpalaiduoja ir leidžia miegoti ramiai bei giliai.

Naudota literatūra: