Europoje automobilių avarijos yra viena pagrindinių mirties priežasčių 15-29 metų amžiaus grupėje, o vairavimas išgėrus yra esminis daugelio avarijų rizikos veiksnys.
Dešimtmečio senumo ir pastarųjų metų tyrimų duomenys rodo, kad vairavimo išgėrus problema nemažėja. Net 10 procentų iš 2015 metais Ispanijos tyrime dalyvavusių 1100 vairuotojų pripažino, kad yra vairavę automobilį išgėrę alkoholio. Pagrindine priežastimi, kodėl taip elgėsi, apklaustieji įvardijo „neturėjau kito būdo grįžti namo” (24,5 proc.) ir „alkoholį vartojau pietaudamas / vakarieniaudamas” (17,3 proc.).
2021 metais dėl alkoholio vartojimo JAV eisme žuvo 13 384 žmonės, t. y. 14 % daugiau nei 2020 metais. Kiekvieną dieną Jungtinėse Amerikos Valstijose girtų žmonių sukeltose avarijose žūsta maždaug 37 žmonės, tai yra viena gyvybė kas 39 minutes. Visų šių mirčių galima išvengti.
Kodėl vairuoti girtam pavojinga?
– Alkoholis stipriai veikia žmogaus smegenis ir kenkia gebėjimams vairuoti saugiai. Alkoholis aktyvina kai kuriuos neurotransmiterius, tai yra chemines medžiagas, perduodančias informaciją tarp nervų ląstelių. Vienas iš svarbiausių neurotransmiterių yra GABA (gama-aminobutirinė rūgštis). Jo pagrindinė funkcija yra mažinti nervų ląstelių aktyvumą, slopinti nervų impulsų perdavimą ir nervų sistemos aktyvumą. Kai alkoholis pasiekia smegenis, jis padidina GABA aktyvumą, sukeldamas atsipalaidavimo jausmą ir mažindamas smegenų veiklumą. Dėl GABA aktyvacijos lėtėja nervų signalų perdavimas, todėl atitinkamai sulėtėja ir žmogaus reakcija į aplinkos stimuliantus. Taigi vairuojant kyla didesnė avarijos tikimybė.
– Alkoholis sutrikdo ir sulėtina nervų signalus, kontroliuojančius raumenų judesius, todėl alkoholio vartojimas atsiliepia motorinei koordinacijai: darosi sunkiau valdyti vairą, stabdyti, išlaikyti automobilio stabilumą kelyje.
– Alkoholis taip pat veikia dėmesį ir koncentraciją. Sumažėjęs nervų signalų perdavimas neleidžia susikaupti, atsiranda mieguistumas, lemiantis sunkumus koncentruotis ir sutelkti dėmesį į konkrečius uždavinius ar veiksmus.
– Vartojant alkoholinius gėrimus, lėtėja mąstymo procesai: darosi sunku mąstyti logiškai, kritiškai vertinti situaciją ir priimti racionalius sprendimus.
– Vairavimas išgėrus yra teisės aktų pažeidimas ir yra baudžiamas daugelyje šalių. Didžiausia leistina automobilių vairuotojų, turinčių didesnę kaip 2 metų vairavimo patirtį, alkoholio koncentracija yra 0,4 promilės. Kiti vairuotojai laikomi neblaiviais, kai alkoholio koncentracija yra daugiau kaip 0 promilių.
– Vairavimas išgėrus yra socialiai neatsakingas ir smerktinas elgesys, ne tik keliantis grėsmę gyvybėms, bet ir turintis neigiamą poveikį žmogaus reputacijai, visuomenės požiūriui į žmogaus asmenybę. Toks elgesys gali paveikti santykius su aplinkiniais: šeima, draugais, kolegomis.
Išgėrę alkoholio, elkitės atsakingai ir nevairuokite automobilio. Išsikvieskite taksi, pasinaudokite viešuoju transportu, paprašykite draugų ar šeimos narių pagalbos, ieškokite galimybės apsistoti kur nors arti.
Naudota literatūra:
- 2020 metų studija “Driving Under the Influence of Alcohol: Findings from the NSDUH, 2002-2017”;
- 2015 metų studija “Driving under the influence of alcohol: frequency, reasons, perceived risk and punishment”;
- 2004 metų studija “Preventing Road Traffic Injury: a public health perspective for Europe. Copenhagen: World Health Organization Regional Office for Europe”;
- 2010 metų studija “Alcohol’s Effects on Brain and Behavior”