Kuo tarpsusavyje skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

Dalis šių specialistų teikiamų paslaugų yra panašios, tačiau yra ir esminių skirtumų. Tiek psichiatrai, tiek psichologai ir psichoterapeutai užsiima psichikos sutrikimų diagnostika ir gydymu. Tiek vieno, tiek kito specialisto darbo su klientu pradžia yra panaši – pirmiausia bandoma išsiaiškinti, kokie sunkumai ar nusiskundimai Jus paskatino kreiptis ir ieškoti pagalbos.

Dabar apie kiekvieną psichikos sveikatos priežiūros specializaciją atskirai. Psichologas – tai psichologijos studijas universitete baigęs asmuo. Taikydamas specialius testus psichologas tiria įvairius psichikos procesus: dėmesį, atmintį, mąstymą, intelektą, asmenybės bruožus. Taip pat psichologas konsultuoja iškilus problemoms tarpasmeniniuose santykiuose, šeimoje arba darbe. Tai vadinama psichologiniu konsultavimu.

Psichiatras – tai medicinos mokslus universitete baigęs asmuo, kuris po bendro medicinos studijų kurso pasirinko psichiatrijos specializaciją. Psichiatras nustato galutinę psichikos sutrikimų diagnozę, skiria gydymą psichotropiniais vaistais, remiasi psichologo atliktų testų rezultatais, sudaro gydymo planą.

Psichoterapeutas – tai psichologas arba psichiatras, kuris atitinkamai po psichologijos arba medicinos studijų universitete papildomai baigė tam tikro gydymo metodo – psichoterapijos – mokymosi programą. Pilnas šios srities specialisto pavadinimas – psichologas-psichoterapeutas arba psichiatras-psichoterapeutas. Psichoterapeutas, kuris yra baigęs Tarptautinės psichoanalizės asociacijos pripažįstamas studijas ir taiko tam tikros rūšies intensyvią psichoterapiją – psichoanalizę, vadinamas psichoanalitiku.

Į klausimą atsakė:
Monika Ražanskaitė
Medicinos psichologė