Draugai siūlo išgerti ir rūkyti, aš nenoriu, kaip su jais susitarti?

Sveiki, neturiu kur kreiptis ir nenoriu išduoti draugų, tačiau suprantu, kad jie daro man blogą įtaką – siūlo gerti ir rūkyti, aš nenoriu, kaip su jais susitarti?

Labas, iš Tavo kreipimosi suprantu, jog išgyveni tam tikrą pasirinkimų konfliktą – sieki ir toliau palaikyti ryšį su savo dabartiniais draugais, tačiau kartu nenori priimti visų jų pasiūlymų, iš kurių dalis tau yra nepriimtini.

Iš tiesų, gyvenime pasitaiko nemažai situacijų, kuomet tenka pasakyti „ne“. Ir tai ne visada yra lengva užduotis. Ne tik todėl, kad ištarti „ne“ kartais gali būti sunku, nes bijome įžeisti ar įskaudinti kitą žmogų, baiminamės, kad kiti mus atstums, bijome jaustis kalti, tačiau ir todėl, kad kažko atsisakymas neretai kitiems iš tiesų sukelia neigiamas emocijas. Vis dėlto svarbu atsiminti, kad draugų reakcija į atsisakymą yra ne tavo, bet jų pačių atsakomybė. Jeigu jie jausis dėl to liūdni ar pyktels, gali atkreipti dėmesį į jų jausmus, taip parodydamas, kad neignoruoji jų išgyvenimų, tačiau kartu gali pabrėžti, kad tavo atsisakymas nereiškia, jog nenori su jais bendrauti, tiesiog tu nenori rūkyti ir vartoti alkoholio.

Taip pat svarbu sau priminti, kad kiekvienas mes turime savo asmenines ribas ir esame patys atsakingi už apsisprendimą, kaip pasielgti vienu ar kitu atveju. Nepamiršk, jog tavo teisė yra nuspręsti, ar priimti pasiūlymą vartoti alkoholį ir rūkyti, ar to atsisakyti. Iš tavo laiško suprantu, kad sutikti su šiais pasiūlymais nenori, todėl svarbu parodyti ir apginti savo ribas. Kaip gi galima tai padaryti?

Svarbu yra sakyti tiesą. Neatskleista riba yra neveikianti riba. Bandydamas išsisukinėti ar užuominomis pasakyti draugams, jog nenori vartoti alkoholio ir rūkyti, gali likti suprastas neteisingai ir tokiu atveju tiesiog susilaukti aktyvesnių siūlymų sutikti. Norėdamas atsisakyti, daryk tai aiškiai ir trumpai paaiškindamas priežastis, kodėl nenori to daryti. Visai neprivalai teisintis, tiesiog užtenka trumpai paminėti savo apsisprendimo argumentus. Taip pat atkreipk dėmesį į savo balso toną – sakyti „ne“ geriausia ramiu, tolygiu balsu. Dar vienas būdas, kuris gali pagelbėti – imtis inciatyvos ir susitikus pasiūlyti nuveikti ką nors įdomaus ar aktyvaus. Taip kartu palaikysite draugystę ir kils mažiau pagundų rūkyti ar vartoti alkoholį. Sėkmės!

Į klausimą atsakė:
Milda Tumėnienė
Klinikinės psichologijos magistrantė
Antakalnio poliklinika