KAS YRA SAVĘS ŽALOJIMAS?

Labai dažnai potraukis save žaloti laikomas paslaptyje. Ypač tai slepia paaugliai ir jauni suaugusieji. Daugelis tai įveikia pripažinę ir pradėję gydytis. Nėra svarbu, ar tai vienkartinis įvykis, ar žmogus tai daro dažnai ir periodiškai – visi turi galimybę pasveikti. Pirmas žingsnis yra pats paprasčiausias – pokalbis su šeimos nariu, geru draugu arba gydytoju.

Savęs žalojimas – tai sąmoningas bet kokios formos rankos kėlimas prieš save, siekiant sukelti skausmą. Paprasčiausia save žaloti pjaustantis aštriu daiktu. Kai kurie žmonės deginasi, kiti raunasi plaukus, yra tokių, kurie tiesiog neleidžia žaizdoms užgyti.

Skaudinti save ar sukelti sau skausmą yra emocinės kančios požymis. Ji gali sustiprėti, jei veiksmai prieš save yra periodiški ir tampa savotišku mechanizmu, padedančiu valdyti psichinį skausmą.

Savęs žalojimas neatsiejamas nuo nuolatinio gėdos jausmo. Pjaustantis ar deginantis paliekami gilūs randai, jei tai daroma pavartojus alkoholio ar narkotinių medžiagų, kyla pavojus susižeisti per stipriai. Susižalojęs žmogus gali patirti gėdą ir kaltę. Siekiant paslėpti randus ar žaidas, naikinamas socialinis gyvenimas, vengiama bet kokių kontaktų. Toks elgesys gali tapti ciklišku ir ilgalaikiu įpročiu, tam tikru ritualu. Visa tai neigiamai veikia tiek darbo rezultatus, tiek bet kokius santykius.

Pats savęs žalojimas nėra psichinė liga, bet yra siejamas su daugeliu iš jų, pavyzdžiui, depresija, asmenybės sutrikimu, valgymo sutrikimais, panikos atakomis. Dažniausiai save žaloja paaugliai arba jaunuoliai, nors, aišku, yra visokių atvejų. Didžiausia rizika yra patyrusiems traumas, prievartą ar nepriežiūrą asmenims. Noras pakenkti sau gali kilti iš didelio pykčio, kažkuo stipriai nusivylus ar jaučiant skausmą. Žmonėms, nemokantiems susitvarkyti su savo emocijomis ar vaikystėje išmokusiems jas slėpti, tai padeda išleisti negatyvias mintis ir jausmus. Mažai emocionaliems žmonėms savęs žalojimas padeda patirti kažką „tikro“.

Savęs žalojimas nėra bandymas nusižudyti, tačiau tai yra emocinio skausmo simptomas, į kurį reikia žiūrėti rimtai. Jei kas nors save žaloja, gali padidėti savižudybės rizika. Svarbu rasti tinkamą gydymą ir atsikratyti slogių emocijų.