Kas lemia žmogaus kūno svorį

Šiuolaikinės visuomenės gyvenimo būdas yra vienas iš veiksnių, kurie turi įtakos žmonių kūno svoriui, tačiau svarbiausias dėmesys turėtų būti skiriamas sveikai mitybai ir fiziniam aktyvumui. Taigi, mityba, fizinis aktyvumas yra patys svarbiausi veiksniai, kurie turi įtakos žmogaus sveikatai ir gerai savijautai bei gyvenimo kokybei.

Pagrindiniai  veiksniai turintys didžiausia įtaką žmogaus kūno svoriui – mažas fizinis aktyvumas, mityba, žalingi įpročiai, genetika.

Fizinio aktyvumo trūkumas

Nesilaikant fizinio aktyvumo rekomendacijų ir esant fiziškai neaktyviam didėja galimybė priaugti svorio. Neužsiimti fizine veikla yra taip pat žalinga sveikatai kaip ir rūkyti, nesaikingai vartoti alkoholį ar netinkamai maitintis. Išlaikyti normalų kūno svorį lengviau fiziškai aktyviems jaunuoliams. Anot PSO fizinio aktyvumo rekomendacijų, įvairioms amžiaus grupėms, suaugusiems žmonėms (nuo 18 iki 65 metų) rekomenduojamas sveikatą stiprinantis fizinis aktyvumas ar įvairūs pratimai laisvalaikio metu, fiziškai aktyvus poilsis lauke (pvz., važiavimas dviračiu ar vaikščiojimas pėsčiomis), profesinė veikla (t.y. darbas), namų ruošos ir ūkio darbai, žaidimai, sporto ar kita organizuota fizinio aktyvumo veikla, kuri įgyvendinama kasdieniniais užsiėmimas su šeima, draugais.

Netinkama mityba

Sveika mityba – tai vienas iš pagrindinių gyvensenos veiksnių, lemiančių ne tik sveikatą ir su netinkama mityba siejamų ligų atsiradimo sumažėjimą, bet tai ir puiki priemonė kontroliuoti antsvorį. Mokslininkų duomenimis, turimi mitybos įpročiai 25–30 proc. lemią sveikatą, o žmogus jausis sveikas tuomet, kai neturės problemų su padidėjusiu svoriu. Per pastaruosius dešimtmečius labai išaugęs saldintų gėrimų vartojimas lygiagrečiai didėja su antsvorio ir nutukimo paplitimu. Saldinti, ypač gazuoti ir daug cukraus turintys gėrimai neturi jokios maistinės vertės tik papildomų beverčių kalorijų, lemiančių kūno svorio didėjimą, diabeto ir dantų ėduonies atsiradimą. Taigi, sumažinus suvartojamo cukraus kiekį, galima ne tik išsaugoti sveikus dantis, tačiau ir normalizuoti kūno svorį. Valgymo  įpročiai iš esmės turi įtaką kūno svoriui. Labai svarbu laikytis metodinių sveikos mitybos rekomendacijų atsakingai rinktis maisto produktus, daugiau vartoti daržovių ir vaisių, atsisakyti vakarinių užkandžių ir sotaus maisto vakarais.

Žalingi įpročiai

Vardinant veiksnius, lemiančius kūno svorio pokyčius, pastebima, kad yra įvardinti ir žalingi įpročiai, kurie turi įtakos kūno svoriui .Alkoholio vartojimas turi įtakos kūno svoriui, su alkoholiu gaunamos papildomos kalorijos iš paties alkoholio. Taip pat vartojant alkoholį dažiau užkandžiaujama, renkamasi nesveikus užkandžius, kuriuose gausu kalorijų.

Genetika

  Kūno svorį veikiančių veiksnių yra daug, o kai kurie iš jų gali trukdyti reguliuoti kūno svorį. Vienas tokių veiksnių yra genetinis paveldėjimas, dėl ko antsvorio tikimybė yra didesnė dėl to, kad vienas iš tėvų turėjo antsvorio ar buvo nutukę. Tačiau  jei yra laikomasi maitinimosi rekomendacijų ar gyvenamas aktyvus fizinis gyvenimas, šis genetinis veiksnys įtakos kūno svoriui neturi.

Apibendrinant galima teigti, kad kūno svoris priklauso nuo žmogaus kūno sudėties. Tačiau netinkama mityba, mažas fizinis aktyvumas, genetiniai veiksniai ir socialinė aplinka gali turėti  neigiamos įtakos svorio pokyčiams. Labai didelę įtaką žmogaus kūno svoriui turi mityba ir fizinis aktyvumas. Šie du veiksniai priskiriami išoriniams faktoriams ir gali būti reikšmingi reguliuojant kūno svorį.