Fizinis aktyvumas

Fizinis aktyvumas yra vienas iš svarbiausių šiuolaikinio pasaulio veiksnių. Reguliarus fizinis aktyvumas, fizinė veikla, pratimai – viena iš profilaktikos priemonių sveikatai stiprinti. Reguliarus užsiėmimas fizine veikla gerina medžiagų apykaitą, širdies darbą, mažina antsvorio tikimybę, stresą, padeda išvengti laikysenos sutrikimų. Vaikystėje ir paauglystėje išugdyti fizinio aktyvumo įgūdžiai stiprina organizmą, padeda įveikti sveikatos sutrikimus ir užkirsti kelią žalingiems įpročiams. Susiformavę įpročiai išlieka visam gyvenimui – tai neatsiejama vaikų augimo ir brandos dalis, kuri suteikia sveikatos ir daro juos stipresnius. Paveldėtus paauglio augimo ir brendimo ypatumus atskleidžia gera sveikatos būklė, palankios socialinės sąlygos, sveika mityba, psichologinė atmosfera. Mokslininkai nustatė, kad fiziškai aktyvūs paaugliai bręsta greičiau, o neaktyvūs – lėčiau.

Fizinis aktyvumas – tai judėjimas, kai energijos išeikvojama daugiau nei ramiai sėdint ar gulint. Jis siejamas su energingu judėjimu, tačiau nebūtinai su aktyviu. Ėjimas, bėgimas, namų ruošos darbai, mankšta – tai fizinė veikla. Ramiai sėdintis ir gulintis žmogus yra fiziškai pasyvus. Fizinis aktyvumas yra sportas, judrūs žaidimai, bėgimas, buities darbai, aktyvus poilsis ir kt. Kuo daugiau energijos suvartojama, tuo fizinis aktyvumas yra didesnis. Reguliarus fizinis aktyvumas yra vienas svarbiausių veiksmų norint palaikyti gerą fizinę ir psichinę sveikatą.

Pagrindiniai veiksniai, kurie mažina įvairaus amžiaus žmonių fizinį aktyvumą:

  • nežinojimas kokia yra fizinio aktyvumo nauda ar normalios fizinio aktyvumo normos;
  • senėjimas, rūkymas, antsvoris; mergaitėms – paauglystė;
  • priešinimasis pokyčiams – sunku pradėti.

Pagrindiniai veiksniai, kurie didina fizinį aktyvumą:

  • noras atrodyti gražiau, jaustis geriau, įdomiai praleisti laisvalaikį, stiprinti sveikatą;
  • šeimos ir visuomenės tradicijos, kultūra.

Pagrindiniai veiksniai, kurie didina ir skatina fizinį aktyvumą: noras atrodyti gražiau, jaustis geriau, įdomiai praleisti laisvalaikį, stiprinti sveikatą, šeimos ir visuomenės tradicijos, kultūra. Vaikų ir jaunuolių sveikata labai priklauso nuo tinkamo fizinio aktyvumo. Nereikėtųpamiršti,kad ne visa fizinė veikla yra naudinga mūsų sveikatai – jai pakenkti galima sunkiai fiziškai dirbant ar labai intensyviai sportuojant.

Teigiamą įtaką mūsų sveikatai daro ne tik fizinis aktyvumas, bet ir racionali mityba, darbo ir poilsio režimas, grūdinimasis, asmens higiena ir kūno priežiūra, psichoemocinis stabilumas, žalingų įpročių neturėjimas ir kt.

Svarbiausia, kad fizinis aktyvumas, pasirinktos laisvalaikio ar kasdienės fizinės veiklos duotų naudos mūsų sveikatai ir nebūtų žalingos ar pavojingos. Jei norite būti sveiki – judėkite.