Ar aš priklausomas nuo alkoholio?

Kiekvieną savaitgalį švenčiu darbo savaitės pabaigą su draugais mėgstamiausiame bare; kartais parsinešu alkoholio namo ir geriu vienas”; svajoju apie gurkšnį alkoholio ištisą dieną. Kažkur atpažįstate save? Priklausomybės nuo alkoholizmo skalė labai plati, tad nesvarbu, kaip dažnai ir kokį alkoholio kiekį suvartojate, Jūs galite būti priklausomas nuo alkoholio.

Kokie ženklai išduoda priklausomybę?

  • Pirmiausiai, didžiulis potraukis alkoholiui. Nuolatinis arba stiprus noras vartoti alkoholį, nepaisant nei aplinkos, nei laiko, nei saugumo faktorių.
  • Negebėjimas kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekio ar sunkumas sustoti, pradėjus gerti.
  • Tolerancija alkoholiui, kai palaipsniui vis didinamas suvartojamo alkoholio kiekis.
  • Fiziniai ir psichologiniai abstinencijos simptomai, tokie kaip galvos skausmas, nerimas, drebulys, dirglumas, pykinimas, nemiga, negaunant įprastos alkoholio dozės.
  • Elgesio pokyčiai, apatija, kai nebedomina iki tol dominusios veiklos, užsiėmimai, žmonės, o juos keičia noras vartoti alkoholį.
  • Santykių problemos. Pasikeitęs elgesys ir būdas kuria įtampą namuose, lemia dažnus konfliktus su šeimos nariais, draugais.
  • Atsidavimas alkoholiui, nepaisant nieko – žalos sveikatai, santykiams ir gyvenimo kokybei, psichologinei gerovei.
  • Obsesinės mintys. Gyvenimas imamas planuoti pagal tai, kada, kur ir kaip bus galima išgerti alkoholio.

Jei manote, kad esate priklausomas… 

Pripažinus problemą ir suvokus turint priklausomybę nuo alkoholio, daug lengviau rasti išeitį ir reikiamą pagalbą. Pirmiausiai kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar psichiatrą, taip pat pasidalinkite savo išgyvenimais su artimaisiais – Jums reikalinga įvairiapusė parama.

Priklausomai nuo priklausomybės sunkumo, Jums gali prireikti medicininės priežiūros, specialios gydymo programos, konsultacijų, terapijos.

Pagelbėkite sau sukurdami asmeninį planą ateičiai: kas galėtų padėti Jums nustatyti ribas ir jų laikytis? Griežtas dienos ritmas, fizinis aktyvumas, įvairios alternatyvios veiklos, teikiančios malonumą, mokymai. Svarbu rasti nuolatinę paramą, dalyvauti terapijose, paramos grupėse ar programose ir vengti alkoholio vartojimą provokuojančių veiksnių.

Įveikti priklausomybę užtrunka laiko, pastangų ir kantrybės. Tačiau labai svarbu būti sau maloniam ir džiaugtis mažais laimėjimais.

Jei Jums kyla sunkumų, nebijokite ieškoti profesionalios pagalbos.

Literatūra: