Deja, visuomenėje dar gajūs labai klaidingi mitai, kad alkoholis ar kiti svaigalai gali padėti nusiraminti, atsipalaiduoti. Todėl dalis žmoniū patirdami nerimo ar depresijos simptomus pradeda juos naudoti kaip „savigalbos“ priemonę. Tai didelė klaida, vedanti prie žymiai didesnių problemų atsiradimo rizikos. Alkoholis sveikti ne padeda, o trukdo. Klaidingą tarsi nusiraminimo jausmą sukelia alkoholio sukeltas smegenų apnuodijimas ir slopinimas, kuris vėliau pažeidžia smegenis ir dažniausiai dar pasunkina situaciją.
Gėrimuose esantis etilo alkoholis (nepriklausomai nuo gėrimo rūšies – ar tai būtų vynas, ar alus, ar stiprieji gėrimai) paveikia cheminę pusiausvyrą smegenyse ir tai, kaip mes galvojame, jaučiame ir veikiame. Apsvaigus nuo alkoholio priimti sprendimai dažniausiai verčia po to mus gailėtis.
Alkoholis yra bene dažniausiai vartojama, bet ne vienintelė svaigioji cheminė medžiaga. Visas svaigiąsias medžiagas galima suskirstyti į tris grupes:
- slopinančios (šiai grupei priklauso alkoholis) – jos slopina centrinę nervų sistemą;
- stimuliatoriai (pavyzdžiui, amfetaminai, kokainas ar „ekstazy“) – jie stimuliuoja ir sudirgina nervų sistemą, sukelia trumpalaikį aktyvumo, agresyvumo jausmą, o kartais ir nuotaikos pagerėjimą, tačiau pasibaigus efektui dažniausiai pasireiškia slopinimas ir būklė pablogėja dar labiau;
- haliucinogenai (LSD, haliucinogeniniai grybai, ketaminas ir net kanapės) – sukelia realybės, savęs ir laiko suvokimo sutrikimus, klausos ir regos haliucinacijas (asmuo mato ar girdi tai, ko nėra realybėje). Šios medžiagos irgi labai pavojingos, nes gali provokuoti psichozės simptomus.
Kaip svaigalai mane gali paveikti?
Svaigalus vartojantys žmonės dažnai neigia patiriantys problemų dėl to. Dažnai būna taip, kad visi aplinkiniai mato, kad alkoholio ar svaigalų vartojimą reikia kuo greičiau nutraukti, bet jaunuolis atkakliai neigia turintis problemų dėl svaiginimosi. Siekdami suprasti, kokioje situacijoje esate, galite pabandyti atsakyti į žemiau esančius klausimus:
- Kaip dažnai vartojate alkoholį ir svaigiąsias medžiagas?
- Jeigu tai alkoholis, kiek alkoholio vienetų (1 vienetas – 200 ml 5 proc. Alaus, 100 ml vyno arba 25 ml degtinės ar konjako) išgeriate per dieną ar savaitę?
- Ar galite smagiai leisti laiką be alkoholio?
- Kaip alkoholio vartojimas veikia Jūsų psichiką? Ar esate apsvaigęs (-usi) nuo alkoholio padaręs (-iusi) tai, ko blaivus (-i) nepadarytumėte?
- Kodėl vartojate svaigalus? Gal norite nuo ko nors „bėgti“?
- Kokie savijautos pokyčiai būna kitą dieną po vartojimo? Gera nuotaika? Energija? Liūdesys? Kaltės jausmas? Gebėjimas susikaupti?
- Ar būna taip, kad neatsimenate, ką darote būdami apsvaigę?
Atsisakant svaiginimosi
Išeiti iš svaigalų sukelto užburto rato kartais nėra lengva, tačiau tikrai įmanoma. Jeigu tai padaro kiti, kodėl nepabandžius ir Jums. Pasinaudokite šiais patarimais:
- Susiraskite patikimos informacijos internete apie alkoholio ir svaigalų žalą bei kelius išsivaduoti iš jų.
- Pradėkite susiplanuodami dienas, laisvas nuo svaigalų, ir laikydamiesi savo pasiryžimo.
- Informuokite draugus ir šeimos narius, kad norite tapti laisvi nuo svaigalų, ir paprašykite pagalbos.
- Stenkitės nesilankyti vakarėliuose, kuriuose Jums gali būti sunku išbūti blaiviems. Jeigu būtinai reikia dalyvauti šventėje, kurioje vartojamas alkoholis ar svaigalai, pabuvę oficialioje dalyje išvykite, kol šventės dalyviai dar neapsvaigę.
- Skirkite laiko veiklai, atitraukiančiai Jus nuo svaiginimosi – sportuokite, žaiskite, muzikuokite, šokite, susiraskite hobį.
- Bendraukite su draugais, o ne su sugėrovais. Neišgyvenkite prarasdami svaiginimosi partnerius ir susiraskite tikrų draugų, kuriems būsite svarbūs Jūs, o ne svaiginimasis.
- Pasirenkite trumpą ir konkretų planą, ką darysite, jeigu pajusite stiprų potraukį pavartoti svaigalų.
- Mokykitės streso valdymo būdų (mankšta, meditacija, savipagalbos literatūra).
- Sveikai gyvenkite, gerkite daug vandens ir sportuokite.
- Kreipkitės į specialistus. Jie tikrai turi žinių ir įgūdžių, galinčių Jums padėti.
- Pasinaudokite savipagalbos grupių galimybėmis.
- Visada prisiminkite, kad svaiginimosi atsisakymas dažnai reikalauja pastangų ir suklupimas nereiškia, kad reikia atsisakyti savo tikslo.
- Tęskite pastangas. Nėra vienintelio teisingo kelio į laisvę nuo svaigalų. Ieškokite savo kelio.