Tyrimo „Kodėl rūkaliai meta rūkyti?” („Why do smokers quit?”), atlikto Didžiojoje Britanijoje, duomenimis, net 43.2% buvusių rūkalių rūkyti metė susidūrę su sveikatos problemomis; dar 31.9% nustojo rūkyti, norėdami užkirsti kelią sveikatos bėdoms. Tad sveikatos gerovė daugeliui yra didžiausias motyvas mesti rūkyti.
10 priežasčių mesti rūkyti
- Imunitetas. Tyrimai rodo, kad žmogaus imunitetas yra itin jautrus cigarečių dūmams. Jie neigiamai veikia imunines ir audinių ląsteles, mažina antioksidantų kiekį organizme bei sukelia įvairias ligas. Metus rūkyti, organizmo gebėjimas kovoti su infekcijomis ir ligomis ženkliai padidėja.
- Kvėpavimo takai. Cigaretėse esantys chemikalai ir toksinai, įskaitant nikotiną, anglies monoksidą ir daugelį kitų medžiagų, turi nepaprastai žalingą poveikį kvėpavimo sistemai. Nutraukus rūkymą, sumažėja tikimybė sirgti plaučių ir kitomis kvėpavimo takų ligomis: astma, bronchitu, plaučių uždegimu, lėtine obstrukcine plaučių liga, vėžiu…
- Dantys ir burnos kvapas. Įrodyta, jog rūkymas lemia kur kas didesnį ėduonies paplitimą, sunkesnes periodonto ligas. Sergant sunkiu bakteriniu dantenų uždegimu, kankina halitozė – blogas burnos kvapas, gali pradėti kristi dantys. Ar rūkymo malonumas tikrai vertas bedantės burnos?
- Aplinkinių sveikata. Pasyvus rūkymas kenkia ne tik rūkančiajam, bet ir jo artimiesiems. Tyrimai rodo, jog pasyvus rūkymas padidina riziką net vienuolikos konkrečių ligų ar sveikatos problemų riziką, įskaitant invazinę vaikų meningokokinę ligą, gimdos kaklelio vėžį, pneumokokų, sukeliančių pneumoniją arba meningitą, nešiojimą, apatinių kvėpavimo takų infekcijas kūdikystėje, alergiją maistui. Mesti rūkyti lygu būti socialiai atsakingam.
- Širdis. Rūkymas yra vienas iš pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Širdies ir kraujagyslių ligos, ypač aterosklerozė, yra pagrindinė mirties priežastis daugelyje pasaulio šalių. Metę rūkyti, gerokai sumažinsite širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
- Oda. Mokslininkai ištyrė, jog rūkymas pažeidžia odos biofizines savybes ir elastingumą. Rūkymas sendina odą ir skatina raukšlių atsiradimą, ypač nosies ir lūpų srityse. Metus rūkyti, odos elastingumas ir kitos savybes palaipsniui atsistato.
- Ilgas gyvenimas. Jungtinėje Karalystėje atlikto tyrimo metu nustatyta, kad asmenų, kurie metė rūkyti net ir sulaukę vidutinio amžiaus, gyvenimo trukmė reikšmingai pailgėjo. Tai tikrai įtikinamas motyvas mesti rūkyti bet kokiame amžiuje.
- Vėžys. Rūkymas yra susijęs su didesne vėžio rizika: sergama plaučių ir šlapimo pūslės, burnos ertmės, stemplės, gaubtinės žarnos, kasos, krūties, gerklų ir inkstų vėžiu. Rūkymas taip pat siejamas su leukemija.
- Pinigai. Tabakas kainuoja, ir nemažai. Mažesnė peršalimų ir kitų ligų tikimybė taip pat reiškia retesnius apsilankymus pas gydytoją, mažesnes išlaidas vaistams. Tad metus rūkyti, sutaupoma nemažai pinigų. Juos galima panaudoti daug vertingesnei veiklai nei rūkymas.
- Lytinė funkcija. Daugelis tyrimų aprašo neigiamą rūkymo poveikį vyrų erekcijai, spermos kokybei ir lytiniam potraukiui. Metus rūkyti, galima susigrąžinti gerą lytinę ir reprodukcinę sveikatą.
Naudota literatūra:
- 2013 metų studija “Why do smokers quit?”;
- 2007 metų studija “Cigarette smoke and adverse health effects: An overview of research trends and future needs”;
- 2019 metų studija “Cigarettes Smoking and Skin: A Comparison Study of the Biophysical Properties of Skin in Smokers and Non-Smokers”;
- 2022 metų studija “The impact of smoking on sexual function”;
- 2017 metų studija “Impacts of cigarette smoking on immune responsiveness: Up and down or upside down?”;
- 2015 metų studija “The Health Effects of Passive Smoking: An Overview of Systematic Reviews Based on Observational Epidemiological Evidence”.
Share This Post