Valgymo sutrikimų tema ganėtinai aktuali jaunystėje. Ji taip pat uoliai tyrinėjama mokslininkų, daugėja informacijos apie retesnius valgymo sutrikimus.
Su šia problema gali susidurti visi, tačiau dažniausiai ją siejame su jaunuoliais, nes būtent šiuo amžiaus tarpsniu problema yra aktualiausia. Labai retai kalbama apie moterų valgymo sutrikimus nėštumo metu.
Valgymo sutrikimai nėštumo metu
Nėštumo metu augant vaisiui keičiasi ir moters kūno formos, todėl atsiranda baimė priaugti svorio. Ši problema tampa ypač aktuali moterims, kurios jau anksčiau susidūrė su valgymo sutrikimais. Net jei simptomų mažėja, jos gali patirti didesnį susirūpinimą dėl formų ir svorio pokyčių.
Labai dažnai stengiamasi kiek įmanoma geriau paslėpti šią problemą bijant kitų žmonių nuomonės ir jaučiant gėdą. Besilaukiančias moteris tai gali ypač paveikti – jausmai persipina su kalte dėl žalos vaisiui.
Dažniausiai nepakankamas svorio didėjimas nėštumo metu yra vienas iš labiausiai pasitaikančių simptomų, kuris gali atskleisti valgymo sutrikimus, tačiau galimi ir kiti požymiai:
- intensyvi baimė priaugti svorio;
- vengimas valgyti ir nerimas;
- susirūpinimas dėl savo antsvorio;
- dažna fizinio aktyvumo veikla;
- itin didelis maisto suvartojimo kiekis;
- nenormalus elektrolitų kiekis.
Nėštumo įtaka valgymo sutrikimams
Visos moterys skirtingos, tad valgymo sutrikimų požymiai taip pat skiriasi. Nėštumas valgymo sutrikimus gali paveikti įvairiais būdais. Kai kurioms moterims valgymo sutrikimo simptomai gali pasireikšti nėštumo metu pirmą kartą.
Manoma, kad nėštumo metu kyla didesnė persivalgymo sutrikimo rizika. Galbūt kai kurios mitybos režimo besilaikančios moterys nėštumą vertina kaip laikotarpį, per kurį leidžiama neriboti suvalgomo maisto kiekio. Tam tikroms moterims ankstesni valgymo sutrikimai išlieka nėštumo metu arba nėštumas gali paaštrinti valgymo sutrikimą ar sukelti ligos atkrytį.
Valgymo sutrikimų simptomai nėštumo metu gali ir sumažėti: žinojimas, kad kitas žmogus maitinamas, gali paskatinti tinkamai maitintis ir slopinti kitokį elgesį, pvz., organizmo valymą ar per dažną mankštinimąsi.
Kai kurios bulimija sergančios moterys nėštumo metu gali visiškai nustoti persivalgyti ir apsivalyti. Jei jūsų valgymo sutrikimai nesumažėja nėštumo metu, svarbu nekaltinti savęs – visi žmonės skirtingi.
Valgymo sutrikimai po gimdymo
Nėštumas gali įvairiai paveikti valgymo sutrikimų ligos eigą, situacija taip pat gali keistis ir po gimdymo. Nustatyti du skirtingi pogimdyminiai modeliai, susiję su moterimis, kurių ligos simptomai sumažėjo nėštumo metu: kai kurių moterų valgymo sutrikimų simptomai po gimdymo ir toliau mažėjo, o kitoms pasikartojo.
Po gimdymo išauga rizika, kad valgymo sutrikimo simptomai pasikartos ar paūmės, ypač toms, kurių nėštumo metu simptomai sumažėjo. Moterys patiria didžiulį spaudimą atgauti savo kūno formas ir svorį. Šis spaudimas gali ypač varginti valgymo sutrikimus patiriančias moteris.
Kol kas nėra specialaus gydymo, skirto moterims, patiriančioms valgymo sutrikimų nėštumo metu. Svarbu suprasti, kad valgymo sutrikimų patys nepasirenkame – tai liga, dėl kurios gydymo reikia kreiptis į specialistus.