Vaisiaus alkoholinis sindromas – visų mūsų atsakomybė

Kasmet rugsėjo 9 d. 9 val. 9 min. yra minima Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo (toliau – VAS) diena. Data simbolizuoja 9 laukimo mėnesius – tiek trunka nėštumas. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad būsimo vaiko sveikata yra ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė. Jau 3 mėnesius iki planuojamo pastojimo būsimi tėvai turėtų susilaikyti nuo alkoholio vartojimo. Pavojingiausias kūdikio raidai laikas yra nuo 3-ios iki 10-os savaitės po pastojimo. VAS – pati sunkiausia nėštumo metu dėl alkoholio vartojimo įvykusio kūdikio smegenų pažeidimo ir visą gyvenimą besitęsiančių mokymosi problemų priežastis.

Surinkti tikslius duomenis, kiek moterų nėštumo metu vartoja alkoholį, sudėtinga, nes tai yra slepiama, situacija pagražinama. O alkoholio vartojimo rodiklių matavimas organizme naudojant alkoholio biožymenis nėra patikimas ir tikslus metodas, nes rezultatą gali iškreipti kiti veiksniai. 2017 m. Vilniaus universiteto mokslininkų grupė įgyvendino vienų metų trukmės alkoholio vartojimo paplitimo nėštumo metu projektą (ALKOMET LT), kurio metu neidentifikuojant moterų anonimiškuose jų kūdikių sauso kraujo mėginiuose buvo matuojama fosfatidiletanolio (PEth) koncentracija. Kaip žinoma, alkoholis, moters išgertas nėštumo metu, kraujagyslėmis patenka į embriono (vaisiaus) kraujotaką, laisvai pereina placentą, todėl vaisių veikia dvigubas alkoholio kiekis, nes jis nuolat geria vaisiaus vandenį. PEth koncentracijos padidėjimas naujagimio kraujyje rodo nėščiosios alkoholio vartojimo istoriją, nes jį galima aptikti tiek praėjus 3–4 savaitėms po nesaikingo alkoholio vartojimo (virš 6 standartinių alkoholio vienetų), tiek po pastovaus ir ilgalaikio „saugaus“ (iki 2 standartinių alkoholio vienetų) vartojimo.

Standartinis alkoholio vienetas – tai 10 gramų gryno alkoholio: 100 ml vyno, 200 ml alaus, 25 ml stipraus gėrimo.

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad 3 proc. moterų vartojo alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis, o 0,15 proc. moterų jį vartojo dideliais kiekiais.

Alkoholis yra tikrasis teratogenas, lemiantis embriono arba vaisiaus raidos sutrikimus. Jis veikia visus žinduolius – tiek žmones, tiek gyvūnus. Neigiamas alkoholio poveikis vaisiui nėra vienodas ir priklauso nuo įvairių veiksnių: nėštumo laiko, raidos stadijos, suvartojamo kiekio, vartojimo intensyvumo, genotipo ir kt. Alkoholis gali sukelti mažesnius ar labai ryškius vaisiaus raidos sutrikimus, vadinamus vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimais (VASS): dalinis vaisiaus alkoholinis sindromas, alkoholio vartojimo nulemtas raidos sutrikimas, alkoholio vartojimo nulemti neurologiniai sutrikimai, alkoholio vartojimo nulemti elgesio sutrikimai. VAS yra sunkiausias iš jų. 1 pav. parodyta žmogaus embriono kritinių periodų raida (raudona spalva), kai vartojant alkoholį labiausiai paveikiamos organizmo sistemos ir organai.

1 pav. Žmogaus embriono ir kritinių raidos periodų schema

Būsimas kūdikis alkoholio ir jo skilimo produktų poveikiui jautriausias tada, kai formuojasi jo organai – 3–10 nėštumo savaitėmis.

VAS būdingi pažeidimai skirstomi į tris pagrindines grupes:

  • Augimo atsilikimas ir motinos įsčiose, ir po gimimo
  • Centrinės nervų sistemos pažeidimai. Dažniausiai sutrikdoma neurologinė raida: atsiranda vaiko elgesio ir emocijos problemų, nustatoma intelektinė negalia.
  • Specifiniai veido bruožai: plona siaura lūpa, sutrumpėję akių plyšiai, papildoma odos klostė akių vidiniuose kampuose, įdubusi nosies nugarėlė, suplokštėjęs vadinamasis filtras, t. y. atstumas tarp nosies apačios ir viršutinės lūpos

Be visų šitų pažeidimų, yra įvairių vidaus organų defektų. Jei alkoholis vartojamas I nėštumo trimestrą, vaikui būdingi specifiniai veido bruožai, vėlesnėmis nėštumo savaitėmis (II ar III nėštumo trimestrą) išoriškai pamatyti sutrikimus yra sudėtinga. Specifiniai VAS sergančio vaiko veido bruožai parodyti 2 pav.

2 pav. Vaisiaus alkoholiniam sindromui būdingi veido bruožai

Saugios nėštumo metu alkoholio dozės nėra. Nulis alkoholio – nulis rizikos. Dažnai VASS yra nepastebimi. Sergantys asmenys išoriškai gali atrodyti sveiki, tačiau kasdienėje veikloje ar situacijose patirti sunkumų, negebėti mokytis, nesuprasti subtilaus pasekmės ir priežasties ryšio, negebėti mokytis iš klaidų, turėti elgesio ar emocijų sutrikimų, patirti psichologinių sunkumų kasdieniame gyvenime ir pan. Šių asmenų pasaulio suvokimas kiek skiriasi nuo įprastai besivystančių žmonių pasaulėžiūros, jiems reikia visokeriopos pagalbos, kad geriau suvoktų ir vertintų tarpasmeninį bendravimą, taisykles, savo ir aplinkinių jausmus, galėtų atlikti užduotis. Dažnai šie žmonės ne nenori, o negali atlikti tam tikros veiklos. Jų amžius neatitinka emocinės brandos, nes ji vystosi kiek lėčiau. Todėl vaikų, kuriuos nėštumo laikotarpiu pažeidė alkoholis, negalima ignoruoti, izoliuoti ar palikti likimo valiai. Jie nekalti dėl to, kad tokie gimė dėl savo tėvų neatsakingumo. Pagrindinė pagalba VAS sergantiems vaikams yra lavinimas ir mokymas. Kuo daugiau bendraujama, kuo anksčiau pradedama su jais dirbti, tuo geresni rezultatai, nes smegenys – plastiškas organas. Lavinami ir mokomi vaikai užaugę gali sėkmingai realizuoti savo gebėjimus ir tapti visaverčiais visuomenės nariais.

VAS YRA 100 % IŠVENGIAMAS!