Tinkama kontracepcija – apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo

Jau gyveni seksualinį gyvenimą? O gal tik planuoji? Susipažink ir pasirink saugiausius kontracepcijos būdus sau ir savo partneriui. Kontracepcija – tai visos priemonės ar būdai, padedantys apsisaugoti nuo nėštumo.

SVARBU: tik susilaikymas nuo sekso visiškai apsaugo nuo nėštumo – nė viena apsaugos priemonė nėra 100 proc. patikima.

Norėdama apsisaugoti nuo nėštumo, būtinai atsižvelk:

  • į priemonės saugumą;
  • kokią priemonę tu, labiausiai tikėtina, naudosi teisingai ir kaskart;
  • ar priemonė apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų (LPL).

Įvairūs kontracepcijos būdai

Prezervatyvai – vienintelė priemonė, galinti apsaugoti nuo LPL. Jie turi būti naudojami teisingai ir kiekvieno lytinio ar oralinio akto metu. Prezervatyvai vyrams dažniausiai gaminami iš latekso ir yra užmaunami ant sustandėjusio vyro lyties organo – varpos – prieš kiekvieną lytinį aktą. Prezervatyvas moterims – tai įmova, įvyniojama į makštį ir neleidžianti spermai patekti į gimdą.

Kontraceptinis pleistras – pleistras, išskiriantis hormonus. Jis priklijuojamas ant odos ir apsaugo nuo nėštumo.

Kontraceptinės tabletės – tai hormoninės tabletės, paskiriamos gydytojo ginekologo ir vartojamos kasdien tuo pačiu metu.

Skubioji kontracepcija – didelę hormonų dozę turinčios tabletės, kuo skubiau geriamos po nesaugaus sekso. Tai skubiosios pagalbos kontraceptinė priemonė, neskirta vartoti nuolat. Jose esantis nemažas hormonų kiekis gali sutrikdyti mėnesinių ciklą. Galima įsigyti be recepto prireikus.

Spermicidai – kremai, putos, gelis, ovulės ir kt., įterpiami į makštį ir sukuriantys terpę, kurioje spermatozoidams sunku laisvai judėti. Tai tik papildoma kontraceptinė priemonė moterims.

Kontraceptinis žiedas – lankstus plastikinis hormonus išskiriantis žiedas, kišamas į makštį.

Kontraceptinis implantas – ilgalaikė hormoninė priemonė suaugusioms moterims, kai maždaug 3 metams gydytojas ginekologas po oda (žasto srityje) įveda mažą vamzdelį, išskiriantį hormoną, neleidžiantį pastoti.

Kontraceptinės injekcijos – hormonų injekcijos, leidžiamos po oda ar į raumenis moterims.

Gimdos spiralė – T formos rėmelis, kurį gydytojas ginekologas įveda į moters gimdą. Ilgalaikis metodas.

Diafragma – mažas gaubtuvėlis, kuris įvedamas į makštį ir blokuoja spermos patekimą į gimdos kaklelį ir gimdą.

Vaisingumo atpažinimas – kai moteris puikiai pažįsta savo kūną ir mylisi papildomai nesisaugodama nevaisingomis dienomis (kai neįmanoma pastoti).

Nutrauktas lytinis aktas – kai vyras ištraukia varpą iš makšties prieš ejakuliaciją (spermos išsiliejimą) ir spermatozoidai nepatenka į gimdą. Vis dėlto sperma gali patekti į makštį ir iki ejakuliacijos, todėl yra tikimybė pastoti.

SVARBU: tik gydytojas ginekologas gali parinkti tinkamiausią kontraceptinę priemonę. Jei jau nusprendei turėti lytinių santykių, kreipkis į gydytoją ir kartu nuspręskite dėl geriausio kontracepcijos būdo – nebijok paklausti apie galimus šalutinius poveikius. 

Atliktų tyrimų duomenimis, 15–19 metų merginos, pirmųjų lytinių santykių metu nenaudojusios jokio kontracepcijos metodo, du kartus dažniau tapo motinomis iki 19 metų nei tos, kurios jas naudojo.