Dažnai treniruočių metu girdime klausimą – ar atliekate tempimo pratimus? Ar žinote kodėl reikia atlikti tempimo pratimus? Ar žinote kada juos reikia atlikti ir kaip? Tempimo pratimai yra populiarūs pratimai, kurie atliekami apšilimo metu norint pagerinti judesių amplitudę ir paruošti kūnai treniruotei. Taip pat tempimo pratimai yra atliekami treniruotės gale, kad ištempti susitraukusius raumenis.
Yra įvairių būdų kaip pratempti raumenis, bet populiariausi yra statiniai ir dinaminiai tempimai. Statiniai – tai tokie tempimai, kurių metu padėtis yra laikoma ir būnama joje nuo 10 iki 60 sekundžių. Dinaminiai tempimai – tai tempimai, kurių metu yra atliekami pilnos amplitudės judesiai kontroliuojamu greičiu, tam tikrą pakartojimų skaičių. Taigi, statiniuose tempimuose yra laikomas tempimas, o dinaminiuose yra judama į tempimą ir iš jo.
Kuris tempimo būdas yra rekomenduojamas apšilimo metu? Brad S. Curry ir kt. atliktame tyrime, kuriame buvo tiriamos nesportuojančių moterų fizinės savybės, nustatė, kad dinaminiai tempimai apšilimo metu pagerina šuolio į viršų rezultatus ir padidina jėgą, o statinai tempimai neturėjo įtakos jėgai ir po jų sumažėjo šuolis į aukštį. Tad galima teigti, kad dinaminiai tempimai yra pranašesni nei statiniai tempimai. Panašūs rezultatai buvo aptikti Taichi Yamaguchi ir Kojiro Ishii; Trent J Herda ir kt.; Erica T Perrier, Michael J Pavol ir Mark A Hoffman; Paul A Hough ir Emma Z Ross, Glyn Howatson atliktuose tyrimuose. Įdomu, kad Theophanis Siatras ir kt. atliktame tyrime, kuriame buvo tiriamas vyrų gimnastų greitis „Vault“ rungtyje, buvo nustatyta, kad greičio rezultatai buvo geresni atlikus dinaminius tempimus apšilimo metu. Taigi, dinaminiai tempimai ne tik pagerina šuolį į viršų, jėgą, bet ir greitį.
Kurios rūšies tempimus atlikti geriau priklauso nuo veiklų, kurias yra planuojama atlikti po tempimų, kaip ilgai yra laikomi tempimai ir kokio intensyvumo jie yra. Jei veikloje nėra reikalinga sprogstama jėga, greitis ar didelė jėga, tai statiniai pratimai neturės jokios neigiamos įtakos. Atliekant statinius tempimus, rekomenduojama laikyti tempimą nuo 30 iki 60 sekundžių vidutiniu intensyvumu, kad nenuvarginti raumenų.
Dinaminiai tempimai yra pranašesni nei statiniai tempimai apšilimo metu. Tiek statiniai, tiek ir dinaminiai tempimai apšilimo metu gerina judesių amplitudę ir kūnas yra puikiai paruošiamas treniruotei. Dinaminiai tempimai yra pranašesni ne statiniai, nes jų dėka yra pagerinamos tokios fizinės savybės kaip greitis, jėga ir sprogstamos jėgos judesiai, tokie kaip šuolis.