
Sifilis – viena žinomiausių lytiniu keliu plintančių infekcijų – yra rimta, kartais net gyvybei pavojinga liga. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, asmenų, sergančių sifiliu, skaičius sparčiai auga dar nuo 2010. Pagrindinėmis šio augimo priežastimis įvardijami nesaugūs ir poligaminiai lytiniai santykiai. Šis infekcinis susirgimas progresuoja etapais, pasižyminčiais skirtingais simptomais ir potencialiai rimtomis komplikacijomis. Kaip pasireiškia liga, kokia jos eiga ir kaip sifilis gydomas – klausimų ir atsakymų serijoje.
Kas yra sifilis?
Sifilis yra bakterinė infekcija, kurią sukelia Treponema pallidum bakterija. Tai lytiškai plintanti infekcinė liga, kuri laiku nepastebėta gali sukelti labai rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies, smegenų, akių pažeidimai, ar net mirtis.
Kaip plinta sifilis?
Sifilis plinta lytinių santykių metu ir į organizmą patenka per lyties organų, burnos ar tiesiosios žarnos gleivines, taip pat per smulkius odos įtrūkimus vaginalinių, oralinių bei analinių lytinių santykių metu. Sifilį savo kūdikiui per placentą gali perduoti infekuota nėščioji.
Kokia yra ligos eiga?
Pirmoji ligos stadija prasideda po vidutiniškai 3 savaičių nuo užsikrėtimo. Šioje stadijoje padidėja limfmazgiai kirkšnies srityje, taip pat pastebima maža, kieta, neskausminga opa, vadinama šankeriu (sifiline opa). Šankeris dažniausiai atsiranda ant lytinių organų, makšties gleivinėje, tiesiojoje žarnoje, išangėje, bet gali atsirasti ir burnoje, ant lūpos, liežuvio ar kitose kūno vietose. Šankeris gali išnykti savaime per kelias savaites, tačiau tai nereiškia, kad išnyko ir infekcija.
Negydoma infekcija pereina į antrąją stadiją, kuri nuo pirmosios stadijos prasideda maždaug po 2–12 savaičių. Išberia rankas, kojas, krūtinę, nugarą bei kitas kūno vietas. Bėrimas gali būti įvairių formų ir spalvų. Atsiranda nuovargis, karščiavimas, galvos skausmas, padidėja limfmazgiai.
Latentinis etapas gali trukti metų metus: odos ir gleivinės pažeidimai gali išnykti, tačiau nesigydant liga progresuoja. Vystosi vėlyvasis sifilis, galintis pažeisti bet kurią kūno sistemą ir organus (širdį, smegenis, nervų sistemą, akis, kaulus ir sąnarius).
Kaip diagnozuojamas sifilis?
Diagnozė paprastai nustatoma remiantis klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Pirmiausiai gydytojas įvertina simptomus: apžiūri opas, bėrimus. Tuomet atliekami kraujo tyrimai, nustatantys antikūnius prieš Treponema pallidum – sifilį sukeliančią bakteriją. Gavus teigiamą tyrimo rezultatą, gali būti atliekamas antras testas diagnozei patvirtinti.
Ar sifilis pagydomas?
Ankstyvose stadijose pastebėtas sifilis yra lengvai gydomas. Vėlyvoje stadijoje sifilis gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų, tokių kaip širdies ligos, psichikos sutrikimai, smegenų pažeidimai, ir net mirtį.
Kaip gydomas sifilis?
Ankstyvosiomis stadijomis sifilis gydomas vienos injekcijos antibiotiku. Šis gydymas yra labai efektyvus ir gali visiškai išgydyti ligą.
Ar pavojinga sirgti sifiliu nėštumo metu?
Taip. Sifilis gali būti perduodamas nėštumo metu kūdikiui. Tai gali lemti savaiminį persileidimą, priešlaikinį gimdymą, naujagimio mirtį. Taip pat naujagimiui gali pasireikšti specifiniai infekcijos požymiai arba, negydant lagos, jie gali atsirasti vėliau.
Lietuvoje visos nėščiosios turi galimybę pasitikrinti dėl sifilio nemokamai du kartus: kraujo tyrimai atliekami 12 ir 29-40 nėštumo savaitę.
Kaip apsisaugoti nuo sifilio?
- Megzkite ilgalaikius monogaminius santykius su sveiku, lytiškai plintančiomis ligomis nesergančiu partneriu.
- Reguliariai tirkitės dėl lytiškai plintančių infekcijų. LPI tyrimai prieinami daugumoje sveikatos priežiūros įstaigų.
- Lytinių santykių metu naudokite prezervatyvus.
- Atsiradus bėrimui, pūslelėms ar opoms, susilaikykite nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankykite pas gydytoją.
Naudota literatūra:
- 2021 metų studija “A 2021 Update on Syphilis: Taking Stock from Pathogenesis to Vaccines”;
- 2018 metų studija “Sexually Transmitted Disease Surveillance”;
- PSO rekomendacijos “Sexually transmitted infections (STIs)”.