Miego apibrėžimų galime rasti įvairiausių, nuo filosofinių iki moksliniais tyrimais pagrįstų. Taigi, miegas gali yra apibrėžiamas, kaip:
- Mistinė būsena;
- Poilsio būsena;
- Ramybės būsena;
- Gyvybiškai svarbi organizmo funkcija;
- Neišvengiama organizmo būsena.
Kodėl kokybiškai išsimiegoti taip svarbu?
Visi puikiai žinome, kad miegas turi didelę reikšmę mūsų savijautai, nuotaikai ir energijai. Vis dėlto, dėl įtempto gyvenimo ritmo dažnai miegą nustumiame į šalį, kokybišką miegą iškeičiame į įvairias pramogas su draugais, darbus…
Kokybiškas miegas užtikrina:
- Normalią smegenų veiklą;
- Didesnį fizinį pajėgumą;
- Normalią širdies veiklą;
- Kokybišką imuninės sistemos darbą;
- Stabilaus kūno svorio palaikymą;
- Mažina depresijos tikimybę.
Nors bene kiekvienas suprantame, koks išties svarbus kokybiškas miegas, vien supratimo neužtenka. Reikia dėl miego kokybės pasistengti ir savo veiksmais. Tad kviečiame paskaityti, kokie maisto produktai gerina miego kokybę.
Mūsų žarnynui labai naudingos pupelės ir lęšiai, svogūnai, porai ir česnakai, topinambai, visadaliai grūdai, avižos, miežiai, linų sėmenys, riešutai, vaisiai, jūrų dumbliai, kakava, natūralus jogurtas, sūris, fermentuoti produktai, riebi žuvis, tokia, kaip lašiša, tunas, skumbrė. Taip pat padeda natūralios žolelių arbatos, medus. Šiuo dalykus labai skatiname įtraukti į savo maisto racioną tam, kad padidinti miego kokybę.
Taip pat apžvelkime, ką dar galime padaryti, siekdami miego kokybės. Pasak Matačiūnienės (2018), svarbu aktyviai leisti laiką dienos metu, gauti daugiau saulės ir šviesos, likus valandai iki miego užsiimti atpalaiduojančiais dalykais, t.y. paskaityti knygą, pabendrauti su artimais žmonėmis, pagulėti šiltoje vonioje. Prieš miegą svarbu vengti alkoholio, nikotino ir kofeino. Taip pat vengti aktyviai sportuoti, daug prisivalgyti ar žiūrėti į ekranus. Ne mažiau svarbus miego rėžimas, t.y. kelimasis ir ėjimas miegoti vienodu laiku, kasdien. Einant miegoti svarbu nusiteikti miegui ir visus sunkumus ir neramias mintis palikti už miegamojo durų. Svarbu miegoti vėsiame ir tamsiame kambaryje.
Tikimės, kad padėjome stipriau susipažinti su kokybiško miego aspektais ir linkime išbandyti šias žinias pritaikyti praktiškai.