ŠALDYMAS LEDU?

Šaldymas ledu yra populiari gydymo metodika gydant traumas, skausmingus raumenis, nes padeda sumažinti skausmą, kurį sukelia pažeisti audiniai. Tačiau ar šaldymas yra veiksmingas, ar reikėtų gydyti skausmą, traumas ledu?

1978 m. Harvardo gydytojas Gabe’as Mirkinas sugalvojo R.I.C.E. („Rest“ – poilsis, ramybė; „Ice“ – šaldymas; „Compression“ – kompresija; „Elevation“ – pakėlimas) metodą traumoms gydyti. Medicinoje ir sporte šis metodas naudojamas dešimtmečiais, tačiau dabartiniai tyrimai rodo, kad šaldymas ledu gydymui nepadeda, priešingai – jį pristabdo.

Kai mes pažeidžiame audinius traumos metu arba dėl intensyvių treniruočių, raumenys tampa skausmingi. Išgijimui mūsų organizmas naudoja imunitetą, tuos pačius biologinius mechanizmus, kurie naudojami naikinant mikrobus: kai mikrobai patenka į mūsų kūną, mūsų imunitetas siunčia ląsteles ir baltymus į užkrėstą vietą, kad sunaikintų mikrobus. Kai pažeidžiami raumenys ir kiti audiniai, mūsų imunitetas siunčia tas pačias uždegimines ląsteles į pažeistą audinį, kad paskatintų gijimą. Šis procesas yra vadinamas uždegimu („inflammation“) ir tai yra pirmoji gijimo stadija. Uždegiminės ląstelės vadinamos makrofagais. Makrofagai į pažeistus audinius išskiria hormoną, pavadinimu „Insulin-like growth Factor“ (IGF-1), kuris padeda raumenims ir kitoms pažeistoms dalims išgyti. Uždėjus ledą ant pažeistos vietos, kraujagyslės, esančios šalia pažeistos vietos, susitraukia ir nutraukia kraujotaką, kuri atneša gydančias uždegimo ląsteles, dėl to gijimo procesas sustoja. Kraujagyslės neatsidaro dar daug valandų po ledo uždėjimo, ir tai sumažina kraujotaką tose vietose. Dėl sumažėjusios kraujotakos audinys gali mirti, sumažėjusi kraujotaka netgi gali sukelti nuolatinį nervų pažeidimą. Ledas sumažina skausmą, tačiau sumažina ir uždegimą – svarbią gijimo proceso dalį.

Taigi šaldymas nėra tinkamas gydymo metodas gydant traumas, skausmą, nes jis sulėtina gijimo procesą, net pats R.I.C.E. metodo kūrėjas dr. Mirkinas 2013 m. teigė, kad šaldymas sulėtina gijimo procesą.