FIZINIO AKTYVUMO NAUDA NĖŠTUMO METU

Nemažai vaikelio besilaukiančių moterų vengia sportuoti, bijodamos pakenkti vaisiaus vystymosi eigai ar sukelti neštumo komplikacijas. Tačiau reguliarus fizinis aktyvumas yra neatsiejamas nuo nėščiosios sveiko gyvenimo būdo.

Mankštos nauda nėštumo laikotarpiu

Įvairūs fiziniai pratimai nėštumo metu padeda reguliuoti nėščiųjų kūno svorį ir teigiamai veikia vaisiaus vystymąsi, sumažina nugaros ir dubens skausmus, šlapimo nelaikymo tikimybę. Dėl fizinio poveikio didėja moters darbingumas, stiprėja kūno raumenys, didėja ištvermė, mažėja vidurių užkietėjimo ir venų varikozės tikimybė, intensyvėja kraujotaka, ramiau keičiasi emocijos ir nuotaika.

Fizinio krūvio intensyvumas ir rekomenduojami pratimai nėštumo metu

Fizinio aktyvumo krūvis priklauso nuo moters fizinio pasirengimo. Jeigu prieš nėštumą moteris nesportavo, pradėti mankštintis reikėtų nuo 5 min. fizinio aktyvumo per dieną ir laipsniškai ilginti mankštos trukmę iki 10–15 minučių, kol galiausiai pasieksite 30 minučių vidutinio intensyvumo aktyvumą per dieną. Geriausia rinktis tokias fizinio aktyvumo rūšis, kurios mažiau apkrauna sąnarius. Puikiai tinka vaikščiojimas, plaukimas, važinėjimas stacionariu dviračiu. Treniruotės su svoriais taip pat tinka, tačiau rekomenduojama treniruotis su mažesniais svoriais.

Dėl didėjančios svorio masės pasikeičia moters kūno masės centras, tai turi didelės įtakos nėščiųjų pusiausvyrai. Nerekomenduojama rinktis tokių sporto šakų, kuriuose reikalingas geras balansas, greta koordinacija ar staigus kūno masės padėties kitimas.

Fizinis krūvis pirmąjį nėštumo trimestrą

Pirmus tris nėštumo mėnesius rekomenduojama pasisaugoti ir sumažinti fizinio krūvio intensyvumą, nes būtent šiuo laikotarpiu vaisius įsitvirtina gimdoje. Taip pat nepatariama pradėti intensyviai sportuoti toms besilaukiančioms moterims, kurios iki nėštumo nesportavo. Antrasis nėštumo trimestras yra tinkamiausias atlikti intensyvesnes treniruotes.

Kokiais atvejais sportuoti nėštumo metu nerekomenduojama ?

Sportuoti nerekomenduojama, jei turite širdies ir kvėpavimo problemų ar jei nėštumo metu kraujospūdis yra padidėjęs, jei yra priešlaikinio gimdymo rizika, ūmus karščiavimas, atsiranda sunki toksikozė, membranos įtrūkimai, jei yra placentos prisitvirtinimo problemų ar būna kraujingų išskyrų iš makšties.

Saugumo priemonės sportuojant

Sportuojant nėštumo metu itin svarbu objektyviai įvertinti jėgas ir nepersistengti. Sportuojant širdies dažnis negali viršyti 140 dūžių per minutę, nes tiek mamai, tiek vaisiui gali pristigti deguonies. Mankštinantis po pirmojo nėštumo trimestro reikia vengti pratimų, kuriems reikia gulėti išsitiesus ir ant nugaros.

Simptomai, rodantys, kad reikia nutraukti fizinį krūvį ir pasikonsultuoti su gydytoju:

  • galvos svaigimas / alpimas;
  • skausmas krūtinėje ar širdies permušimų pojūtis;
  • kraujavimas iš makšties;
  • galvos skausmas;
  • neįprastai didelis bendras silpnumas ir nuovargis;
  • skausmingi gimdos susitraukimai;
  • dusulys;
  • skausmas ir patinimas blauzdos srityse;
  • gausios vandeningos išskyros.