Rūkymas mūsų kasdienybėje

Dar praėjusio amžiaus viduryje pradėtų vykdyti rūkymo sukeliamos žalos (RSŽ) asmens sveikatai tyrimų gausa šiandien neleidžia abejoti, kad tabako gaminių vartojimas yra įvairių vėžio lokalizacijų, širdies ir kraujotakos, kvėpavimo ir reprodukcinės sistemų ligų ir sveikatos sutrikimų sukėlėjas, žalingai veikiantis visas be išimties žmogaus organų sistemas. Nors išties gausu mokslo įrodymų ir visuotinai stengiamasi sumažinti rūkymo paplitimą, rūkymas išlieka bene dažniausias lėtinių neinfekcinių ligų, kurios jau ilgai yra pagrindinė mirties priežastis tiek Europoje, tiek Lietuvoje, rizikos veiksnys, kurio galima išvengti.

                      Tabako rūkymas – svarbiausias vėžio rizikos veiksnys. Daugiau nei 90 procentų visų plaučių vėžio atvejų priežastis – tabako rūkymas. Rūkantieji 10–20 kartų dažniau serga plaučių vėžiu nei nerūkantieji. Plaučių vėžys yra vienas dažniausių vyrų piktybinių navikų. Skaudu, kad didėja ir moterų sergamumas plaučių vėžiu. Rūkymas yra viena iš pagrindinių burnos ertmės, ryklės, gerklų, skydliaukės, kasos, skrandžio, šlapimo pūslės ir inkstų piktybinių navikų priežasčių. Rūkančių tėvų, ypač nėščiųjų, vaikai dažniau nei nerūkančiųjų serga smegenų ir kitais vaikams būdingais piktybiniais navikais. Efektyviausia minėtų navikų profilaktikos priemonė – mesti rūkyti, dar geriau – nepradėti rūkyti, vengti patalpų, kuriose rūkoma.

                      Pasaulyje pirmaujanti ligų ir mirčių, kurių būtų galima išvengti, priežastis yra tabako vartojimas. Tabako vartojimas yra dažniausia vėžio priežastis. Rūkymas – žalingiausias tabako vartojimo būdas, sukeliantis sunkiausias su jo vartojimu susijusias ligas.

                      Tabako dūmuose randama daugiau nei 4 000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o daugiau nei 70 iš jų yra patvirtinti kancerogenai, skatinantys vėžį arba skatinantys jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinei, todėl ilgalaikis rūkymas lemia ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, taip pat skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos.

                      Reikia atkreipti dėmesį, kad studijų metai yra kritiškas laikas jaunimo gyvenime, tai yra permainų, eksperimentų ir atradimų metas, kartu labai palankus tabako įmonėms laimėti būsimą vartotoją. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) su nerimu skelbia, kad vis daugiau jaunų žmonių rūko . PSO duomenimis, iki 18 metų amžiaus rūkyti pradeda apie 80 procentų visų rūkalių, o nepradėjusieji rūkyti iki 25 metų amžiaus dažniausiai šio žalingo įpročio neįgyja , todėl tokie jaunuoliai, atėję iš mokyklų į universitetus, kolegijas ir profesines mokyklas, dažnai jau turi priklausomybę nuo nikotino. Pastarojo meto tyrimų duomenimis, kuo anksčiau pradedami vartoti tabako gaminiai, tuo didesnė rizika, kad išsivystys stipri priklausomybė. Dauguma studijuojančio jaunimo apibrėžiami kaip socialiniai rūkaliai, rūkantys įvairioje socialinėje veikloje, draugų kompanijose ir rūkymą laiko svarbiu socializacijos veiksniu, o ne priklausomybe nuo tabako vartojimo . Kitų šalių studentų rūkymo priežasčių analizė parodė, kad, studentų manymu, rūkymas patiriant stresą palengvina jų socialinį bendravimą. Taip pat jaunuoliai gali pradėti reguliariai rūkyti ketindami sumažinti stresą. Merginoms rūkymas dažnai yra svorio metimo ir reguliavimo priemonė. Studijuojančiųjų rūkymas taip pat susietas su alkoholio vartojimu. Mokslinių tyrimų duomenimis, studentų žalingų įpročių paplitimas turi ryšį su socialiniais veiksniais. Dažniau reguliariai rūko iki studijų mieste gyvenę studentai nei gyvenusieji kaime. Studentų rūkymo paplitimą gali nulemti studijuojamas dalykas. Didžiausias rūkančių studentų dažnis nustatytas tarp studijuojančių kelių inžinerijos, kalbų ir kultūros studijų programas .

                      Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, išlieka daug problemų, susijusių su rūkymu. Moksliniai tyrimai ir įvairių jaunimo grupių rūkymo paplitimo stebėsena sudaro didelę galimybę prognozuoti rūkymo paplitimo tendencijas populiacijoje ir padėti analizuoti priimtų įstatymų veiksmingumą.

                      Pasaulio sveikatos organizacija teigia: „Rūkyti metę žmonės gali gyventi ilgesnį, sveikesnį ir produktyvesnį gyvenimą!“