„Mes nustatėme, kad mokiniai, kurių rezultatai labai prasti, tabako gaminius vartoja tris–keturis kartus dažniau nei tie, kurių pažymiai labai geri”, – teigia Madrido Karloso III universiteto mokslininkai savo studijoje, kuria siekiama išsiaiškinti, kaip nikotinas veikia paauglių mokslo rezultatus. Kitoje mokslinėje studijoje, publikuotoje žurnale „Biological Psychiatry”, rašoma, kad „rūkančių asmenų prefrontalinė smegenų žievė plonėja. Šis plonėjimas lemia mažesnį intelektą”.
Nikotino poveikis sveikatai ir mokslams
Nikotinas, esantis cigarečių dūmuose, yra priklausomybę sukelianti medžiaga. Kaip tai veikia jaunuolių mokymosi rezultatus? Labai tiesiogiai: nuolat mąstydamas apie nikotino dozę, moksleivis arba studentas negali susikaupti, neišnaudoja savo gebėjimų bei potencialo, mažėja dėmesys, smunka motyvacija. Rūkantieji patiria sunkumų atlikti užduotis, skaityti ir netgi klausytis, netekę atidumo, daro daugiau klaidų.
Nikotinas trikdo neurotransmiterių, – esminių nervinės sistemos komunikacijos įrankių, reguliuojančių įvairias fiziologines ir psichologines funkcijas organizme, – veiklą. Tai lemia mažesnį susikaupimą, blogesnę atmintį, prastesnius kognityvinius gebėjimus, leidžiančius suvokti, suprasti, įsisavinti ir apdoroti informaciją.
Rūkymas kenkia smegenų vystymuisi bei brandos procesams. Tai gali turėti ilgalaikį poveikį moksleivių ar studentų intelektui, gebėjimui priimti sprendimus, susikoncentruoti, spręsti loginius uždavinius.
Rūkymas taip pat yra susijęs su didesne rizika vystytis psichinės sveikatos sutrikimams, tokiems kaip depresija, nerimo sutrikimai ir psichozė.
Tabako vartojimas sukelia įvairias sveikatos problemas. Pavyzdžiui, plaučių ligos ir sumažėjęs fizinis pajėgumas gali neigiamai paveikti besimokančiųjų gebėjimą aktyviai dalyvauti mokyme, fizinėje veikloje ir kitose mokslinėse veiklose.
Rūkymas neigiamai veikia kraujotaką. Nepakankamas smegenų aprūpinimas deguonimi ir maistinėmis medžiagomis gali lemti įvairius smegenų funkcijų sutrikimus. Mokantis mažėja gebėjimas greitai suvokti ir apdoroti informaciją, suprasti kompleksinius uždavinius, lėtėja reakcija, kai kuriais atvejais sutrinka motoriniai gebėjimai.
Rūkymo alternatyvos
- Įvairios kvėpavimo technikų sesijos;
- Fizinė veikla: aerobika, šokiai, joga, bėgimas, plaukimas, komandinis sportas;
- Meditacija;
- Kūrybinės veiklos: piešimas, rašymas, dainavimas, dekoravimas;
- Kiti pomėgiai: maisto gaminimas, knygų skaitymas, fotografija, kelionės;
- Masažai;
- Bendravimas su artimais, socialinė veikla su bendraminčiais;
- Savianalizė ir švietimas.
Naudota literatūra:
- Tyrimas „Effects of Smoking on Student Academic Success”, Kanados universitetas, 2019 m.;
- Tyrimas „Smoking During Adolescence as a Risk Factor for Attention Problems„. Biol Psychiatry. 2015 m.;
- Stephen T. Higgins, Kenneth A. Perkins knyga „Smoking: A Behavioral Analysis”