Rašymas, kaip gydomoji priemonė

Rašymas yra vienas seniausių žmogaus komunikacijos būdų. Šia šimtmečiais naudojama technologija žmonės fiksavo istorijas, skleidė bei dalinosi žiniomis ir idėjomis. Šiandien apie rašymą kalbama jau ne tik kaip apie priemonę dalintis žiniomis ar užsiėmimą, įkūnijantį įkvėpimą bei vaizduotę, bet ir kaip apie gydymo priemonę. 

Psichologai įsitikinę, kad rašymas turi begalinį potencialą gydyti bei transformuoti asmenines gyvenimo patirtis. Kaip teigė žymusis Ernestas Hemingway’us, „rašyme nėra nieko ypatingo. Viskas, ką darai – sėdi prie rašomosios mašinėlės ir kraujuoji”. Toks „kraujo nuleidimas” ir emocinė iškrova yra sėkmingai naudojama šiandieninėje psichoterapijoje, kaip priemonė atsitiesti po sunkių išgyvenimų, ugdyti savivoką ir rasti vidinę ramybę.

Terapinio rašymo tipai

Ekspresyvus rašymas

  • Tikslas: išreikšti ir paleisti savo jausmus, mintis bei emocijas be jokio vertinimo ar kritikos, nieko netaisant, nekoreguojant.
  • Savybės: asmeniškas ir intymus, gali būti chaotiškas minčių kratinys, sąmonės srautas.
  • Pavyzdys: dienoraščiai, laiškai sau ar kitiems, rašteliai.

Reflektyvus rašymas

  • Tikslas: apžvelgti ir įvertinti patirtį bei išgyvenimus, siekiant iš jų pasimokyti, tobulėti.
  • Savybės: struktūrizuotas, dažnai analitinis, sujungiantis asmeninę patirtį su teorinėmis žiniomis.
  • Pavyzdys: esė, analizė ir pan.

Kūrybinis rašymas

  • Tikslas: sukurti įdomią, įtraukiančią istoriją ar naratyvą, tuo pat metu analizuojant savo išgyvenimus, emocijas ir pasaulėžiūrą.
  • Savybės: laisvas stilius; dažnai rašoma pasitelkiant literatūrinius elementus, tokius kaip metafora, simbolis, alegorija.
  • Pavyzdys: poezija, novelė, romanas, pjesė ir kt.

Terapinio rašymo nauda

Kasmet augant depresija sergančių asmenų skaičiui, rašymo terapija siūloma kaip pigus, efektyvus ir prasmingas metodas mažinti depresijos, nerimo sutrikimų, panikos atakų simptomus. Terapinis rašymas gelbsti esant potrauminiam streso sindromui, nerimui, depresijai, obsesiniam-kompulsiniam sutrikimui, patiriant gedulą, išgyvenant netektį, turint valgymo sutrikimą, žemą savivertę, sudėtingų tarpasmeninių santykių, sergant lėtinėmis ligomis, vartojant kenksmingas medžiagas.

Žmonėms, patyrusiems trauminį įvykį, terapinis dienoraščio rašymas gali turėti reikšmingą gydomąjį poveikį. Tyrimo dalyviai, kurie keturias dienas iš eilės po 15 minučių rašė apie labiausiai traumavusius įvykius, per keturis tyrimo mėnesius pasiekė geresnių sveikatos rezultatų nei tie, kurie rašė neutraliomis temomis.

Kitame tyrime panaši rašymo užduotis buvo išbandyta su daugiau nei 100 astmos ir reumatoidinio artrito pacientų. Dalyvių, rašiusių apie gyvenime patiriamą stresą, sveikatos būklė pagerėjo, lyginant su kita grupe, rašiusia emociškai neutraliomis temomis.

Įrodyta, kad be šių konkrečių privalumų, reguliarus terapinis rašymas gali padėti žmogui rasti prasmę savo patirtyse, pažvelgti į dalykus iš naujos perspektyvos, įžvelgti teigiamus aspektus netgi didžiausią stresą keliančiuose įvykiuose. Rašymas gali suteikti svarbių įžvalgų apie save ir aplinką, gyvenimo kontrolės jausmą.

Terapinis rašymas gali būti naudojamas kaip papildoma psichoterapijos priemonė arba kaip individualus savęs pažinimo ir asmeninio tobulėjimo metodas, praktikuojamas asmeniškai.

Patarimai

  • Pradėkite palengva. Pradžiai pakaks 10–15 minučių rašymo 2–3 kartus per savaitę.
  • Būkite sąžiningi ir atviri. Terapinis rašymas yra galimybė Jums išreikšti savo tikruosius jausmus ir mintis. Nevertinkite, tik rašykite. Nieko nekoreguokite ir nekeiskite. 
  • Išmėginkite visus terapinio rašymo tipus: ekspresyvųjį, reflektyvųjį ir kūrybinį. Atradę, kas teikia didžiausią naudą, pasirinksite tinkamiausią saviraiškos būdą.
  • Būkite kantrūs. Rašymas yra galingas įrankis savęs pažinimo link, o rezultatų verta palaukti.

Naudota literatūra: