Ar jaučiatės lengvai prarandantys kontrolę ir pasiduodantys neigiamoms emocijoms? Ieškote būdų, kaip kontroliuoti pyktį? Tuomet turime puikių žinių: Jūs galite suvaldyti pyktį ir panaudoti jį geresniems tikslams.
Charles H. Elliott ir Laura L. Smith – psichologai, kurių specializacija – nerimo ir nuotaikos sutrikimų gydymas, savo bendroje psichologinės savipagalbos knygoje „Anger Management For Dummies” kalba apie pykčio valdymo būdus ir kaip tai keičia žmonių gyvenimus.
Pyktis – prakeikimas arba dovana
Visi žino, kiek žalos gali pridaryti nekontroliuojamas pyktis. Tai labai galinga emocija, kuri nevaldoma gali priversti kentėti tiek Jus, tiek Jūsų artimuosius.
Pykčio užvaldytas asmuo gali pasielgti taip, kaip įprastai niekada nepasielgtų, jis tampa iracionalus ir nenuspėjamas. Būdami šalia aplinkiniai patiria didelę įtampą, baimę, emocinį ar net fizinį smurtą. Pykčio protrūkiai kenkia ir pačiam emocijų nekontroliuojančiam asmeniui. Jis patiria didelį stresą, kyla kraujospūdis, formuojasi opos.
Taigi pyktis gali būti griaunanti jėga. Tačiau išmokę ją tinkamai panaudoti, Jūs galite pasiekti vertingų rezultatų. Pavyzdžiui, Jūs niekaip nedrįstate nutraukti toksinės draugystės, nes nežinote, kaip tai paveiks Jūsų ateitį. Bet vieną dieną situacija Jus taip supykdo, kad ši emocija tampa daug stipresnė už baimę, ir Jūs sėkmingai nutraukiate emociškai kenksmingus santykius.
Kadaise Nelsonas Mandela savo pyktį dėl rasinės nelygybės pavertė nuostabiu, įkvepiančiu judėjimu! Tad ir Jūs galite tapti kaip Mandela. Panaudokite savo pyktį kurti geresnį pasaulį.
Pykčio kontrolė: pajuskite pirmuosius signalus
Ar kada nors Jus užplūdo staigi pykčio banga? Jei taip, Jums būtina atidžiau įsiklausyti į savo kūną. Išmokę pastebėti kūno siunčiamus signalus, lengviau sukontroliuosite pyktį.
Kokie tie kūno siunčiami signalai? Prieš pat parsiritant negatyvių emocijų bangai, Jūsų kvėpavimas patankėja, smarkiau sukandate žandikaulį ar rankas, galite išrausti, imti prakaituoti. Laiku pastebėję šiuos signalus, turėsite puikią galimybę užbėgti įvykiams už akių ir sėkmingai sukontroliuoti savo emocijas.
Tačiau ką daryti, artėjant, rodos, neišvengiamai pykčio bombai? Pirmiausiai priminkite sau, kad pyktis truks vos penkias ar dešimt minučių. Tai labai trumpas laiko tarpas, kurį drąsiai galite „išlaukti”. Kelis kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, vis primindami sau, kad emocija labai greitai išblės. Netrukus pasijusite ramesni.
Tuomet užimkite savo smegenis kuo kitu, galite duoti jai užduočių. Pradėkite mąstyti apie planuojamas atostogas, apie mėgstamo patiekalo receptą – žingsnis po žingsnio. Galite skaičiuoti priešais Jus stovinčio asmens apgamus, prisiminti daugybos lentelę arba atsistoti ant vienos kojos ir skaičiuoti, kiek sekundžių išlaikysite pusiausvyrą.
Kartais gelbsti ir įvairios vizualizacijos. Pavyzdžiui, patariama įsivaizduoti, kad paimate savo negatyvias mintis, susukate į kamuoliuką ir iššaunate jas į pasirinktą debesį. Matykite, kaip kamuoliukas vis tolsta danguje.
Nukreipus dėmesį, nurimsta kvėpavimas. Dabar pats metas grįžti į Jus supykdžiusią situaciją. Nurimus emocijoms, pamėginkite įžvelgti joje ką nors gera. Jei kažkas smarkiai vėluoja, išnaudokite šį laiką sau, pasiklausykite mėgstamos dainos, paskambinkite artimam žmogui. Jei buvote neteisingai apkaltintas, priimkite tai kaip progą ramiai pasikalbėti, pademonstruoti savo socialinius įgūdžius ir iškomunikuoti problemą.
Nepamirškite, kad tokie pamatiniai poreikiai, kaip kokybiškas miegas, fizinis aktyvumas suteikia fizinę ir emocinę sveikatą, vidinę ramybę.
Literatūra:
- Charles H. Elliott ir Laura L. Smith knyga „Anger Management For Dummies”;
- Tyrimas „A systematic review of neural, cognitive, and clinical studies of anger and aggression„; Curr Psychol, 2022 m.;
- Tyrimas „Anger as a Basic Emotion and Its Role in Personality Building and Pathological Growth: The Neuroscientific, Developmental and Clinical Perspectives„; Front Psychol; 2017 m.