Psichoaktyvios medžiagos pagal poveikį skirstomos į kelias grupes. Pirmoji -psichiką stimuliuojančios medžiagos (stimuliantai). Tai tokios medžiagos, kurios stimuliuojančiai veikia centrinę nervų sistemą (kokainas, krekas, ekstazi, amfetaminai, nikotinas, kofeinas). Kita grupė – psichiką slopinančios medžiagos (depresantai), jos slopina centrinę nervų sistemą, daro ją mažiau veiklią (alkoholis, heroinas, inhaliantai, raminamieji vaistai, anestetikai). Dar viena grupė – haliucinogeninės medžiagos, kurios pakeičia suvokimą, mąstymą bei jausmus taip, kad vartotojas pradeda girdėti ir matyti įvairius dalykus (LSD, haliucinogeniniai grybai, dideli marihuanos kiekiai). Haliucinogeninių medžiagų sukelti pokyčiai gali būti identiški psichikos sutrikimų požymiams. Ketvirtoji – nikotinas, kuris pirmiausiai sustiprina širdies plakimą, dėl to žmogus pasijunta žvalesnis. Vėliau žmogus pajunta nuovargį, apima slogi nuotaika.
Nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl, net ir pakeitęs įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu, kaitinamojo tabako gaminiu ar elektronine cigarete, neišvengsi su rūkymu susijusios rizikos sveikatai. Elektroninės cigaretės gali sukelti priklausomybę. Elektroninių cigarečių skystyje dažniausiai yra nikotino, kuris yra psichoaktyvi medžiaga ir sukelia priklausomybę. Nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse labai skirtingas (gali svyruoti nuo 0 iki 48 mg viename mililitre skysčio). Cheminės analizės metodu išmatuotas nikotino kiekis dažnai nesutampa su kiekiu, nurodytu ant pakuotės, ir gali skirtis net iki 20 proc. ir daugiau, ir netgi gaminiuose „be nikotino“ kartais galima jo aptikti.
Rūkymas yra opi problema visoje Lietuvoje. Daugėja jaunimo, kurie perdozuoja ir apsinuodija elektroninėmis cigaretėmis, dažnai prireikia ir greitosios medicinos pagalbos. Vieni mano, kad tai yra kova su vėjo malūnais, o kiti nenori sėdėti sudėję rankų ir bando padėti jaunimui.
Mesti rūkyti gali atrodyti sunku, bet yra specialistų, psichologų, kurie tau gali nemokamai mesti rūkyti. Jeigu nori, gali pasidaryti testą internetinėje svetainėje www.nerukysiu.lt ar esi priklausomas nuo rūkymo bei atrasti daug naudingos informacijos, kodėl naudinga mesti rūkyti ir kad niekada nėra per vėlu.
PRISIJUNK PRIE NERŪKANČIŲ!