Problemų sprendimo įgūdžių lavinimas

Kiekvieną dieną sprendžiame daugelį klausimų, gana dažnai susiduriame ir su sudėtingomis situacijomis. Daugelis žmonių turi problemų sprendimo įgūdžių, tačiau pagrindinė problema yra ne šių įgūdžių trūkumas, o klaidingi įsitikinimai, trukdantys spręsti problemas, arba sunkumai priimant sprendimą. Problema kyla tada, kai tarp situacijos ir tikslo atsiranda kliūtis ir iš karto neaišku, kaip tą kliūtį įveikti.

Susidūrus su problema, pirmiausia reikėtų ją apibrėžti, suprasti, kas konkrečiai kelia sunkumų, įvertinti jos svarbą ir reikšmingumą. Tai, kas aktualu šiandien, gali tapti nebeaktualu po kelių dienų, todėl reikia susitelkti į dabartines, o ne į praeityje kilusias problemas. Vertėtų savęs paklausti: „Kas bus, jei visai nieko nedarysiu? Jei situacija nepablogės, gal nereikia nieko daryti?“ Be to, problema yra tik ta situacija, iš kurios galime rasti išeitį. Jei išeities nėra – tai ne problema. Kartais savo gyvenime daug laiko skiriame ieškodami sprendimų tam, ko nė negalime įvardyti kaip problemos. Kartais daugiau laiko skiriame problemos priežasčių analizavimui (kada nutiko, dėl ko, kokį poveikį man tai turės?) nei sprendimų paieškai. Taigi užsirašykite, su kokia problema susiduriate, ir apsvarstykite, ar norite ją spręsti. Jei ne, pamėginkite įvardyti, kodėl ta problema jus vargina, bet nenorite jos spręsti.

Jei atsakymas teigiamas, nuspręskite, ko norite pasiekti, kokių rezultatų tikitės, apmąstykite galimus problemos sprendimo variantus ir pasirinkite tinkamiausią. Sprendimas – tai veiksmų, krypties konkrečiai problemai spręsti numatymas, pasirinkimas ir atsakomybės už galimas pasekmes prisiėmimas. Problemą spręsti galima įvairiais būdais, svarbu ją vertinti lanksčiai, prisitaikyti prie situacijos, aplinkybių ir visa tai derinti tarpusavyje. Galite naudoti minčių lietaus metodą: surašykite viską, kas ateina į galvą mąstant apie problemos sprendimą (tų variantų iš pradžių nevertinkite ir nekritikuokite). Kuo daugiau sprendimo būdų, tuo didesnė tikimybė, kad vienas iš jų bus geras. Tuomet nustatykite sprendimų variantų pranašumus bei trūkumus ir išsirinkite patį tinkamiausią sprendimą. Priėmę sprendimą pradėkite veikti – susiplanuokite, kaip ir kada jį įgyvendinsite. Stenkitės laikytis numatyto plano.

Įgyvendinus sprendimus svarbu patikrinti jų efektyvumą ir naudą, įvertinti, kas pavyko gerai, kokios nesėkmės priežastys, kaip ateityje patobulinti veiksmus, ką keisti. Įvertinimas padeda mokytis iš savo veiklos rezultatų. Taip pat svarbu pasidžiaugti savo plano įgyvendinimu ir save apdovanoti.

Kokios dažniausiai pasitaikančios sprendimų priėmimų klaidos? Sprendžiant pirmenybė teikiama įprastam variantui; akcentuojami teigiami variantai, vengiama galvoti apie neigiamus; sprendimas priimtas skubotai, impulsyviai ar vadovaujantis tik emocijomis; sprendžiama remiantis ne įrodymais, faktais, o klaidingomis prielaidomis, spėlionėmis. Jei nepavyko iš karto išspręsti problemos, nepasiduokite – galbūt esate arčiau tikslo nei atrodo. Nepriimkite nesėkmių asmeniškai, vertinkite jas kaip būtiną sėkmės sąlygą ir tikėkite, kad tik atkaklumas padės pasiekti tikslą.