Priklausomybė nikotinui gali prasidėti nuo vienos cigaretės

Pasaulyje vis dar labiausiai paplitęs tabako cigarečių rūkymas. Jau IX a. vartojami gaminiai, panašūs į dabartines tabako cigaretes. Daug anksčiau tabakas buvo naudojamas kaip vaistas nuo daugelio ligų ir tik vėliau buvo pradėta kalbėti apie tabako cigarečių keliamą grėsmę individui. Įprasta tabako cigaretė tai džiovintas pjaustytas tabakas, susuktas į popierinį cilindrą. Tabako dūmuose yra nikotino, kuris turi trumpalaikį stimuliuojantį poveikį, tačiau sukuria stiprią fiziologinę ir psichologinę priklausomybę. Neretai norą rūkyti gali lemti nuolat patiriamas stresas ir įsitikinimas, kad rūkymas padeda numalšinti įtampą. Paauglius išbandyti cigaretes dažnai paskatina noras būti panašiems į suaugusiuosius, pritapti prie bendraamžių ar paprasčiausias smalsumas.

Vos prisidegus cigaretę į žmogaus organizmą patenka tūkstančiai kenksmingų medžiagų. Nors patys rūkantieji dažnai teigia, kad perka cigaretes, kuriose mažiau kenksmingų medžiagų ar tabako, specialistai pabrėžia, kad tai – tik vienas iš mitų.

Nikotinas – psichoaktyvių savybių turinti medžiaga, sukelianti potraukį cigaretėms, cigarams ar pypkėms. Nuolatinis nikotino vartojimas sukelia priklausomybę, tad dauguma rūkančiųjų negali nustoti rūkyti savo noru, patiria fizinius ir psichologinius abstinencijos simptomus. Nors priklausomybę nuo tabako kelia jame esantis nikotinas, nuodingo poveikio daugiausiai turi kitos dūmuose esančios medžiagos. Vis dėlto, galima nustoti vartoti tabaką trumpam laikotarpiui arba visam gyvenimui.

Nikotinas yra ypač pavojingas, nes jis yra pajėgus itin greitai sukelti priklausomybę.

JAV atliktas tyrimas atskleidė, kad 26 proc. apklaustųjų nurodė kontrolės praradimo požymius, kurie pasireiškė surūkius tik 34 cigaretes, ir net 44 proc. apklaustųjų prarasdavo kontrolę, surūkius nuo 5 iki 9 cigarečių. Priklausomybės ligų specialistai vieningai sutinka su nuomone, kad priklausomybė nikotinui yra tokia pati chroniška liga kaip ir alkoholizmas, nes yra veikiami tie patys smegenų malonumo centrai, kaip ir vartojant alkoholį ar kitas chemines medžiagas. Taigi nikotinas nėra „lengvas“ narkotikas, o yra gaunamas labai subtiliomis, mažomis dozėmis, kurios greitai krenta ir reikalauja naujo papildymo. Be to, specialistai teigia, kad atsikratyti rūkymo priklausomybės gali būti beveik taip pat sunku, kaip ir priklausomybės heroinui ar alkoholiui, o fiziniai abstinencijos reiškiniai gali būti prilyginami heroino abstinencijai.

Vartojimas laikomas priklausomybe, kai:

  • rūkimu piktnaudžiaujama;
  • medžiaga vartojama ir toliau, nepaisant jaučiamo neigiamo poveikio;
  • išsivysto didelė tolerancija vartojamai medžiagai;
  • pasireiškia abstinencijos simptomai bandant nustoti vartoti;
  • vartojimas asmeniui tampa prioritetu, nepaisant žalos sveikatai, asmenybei ir socialinei veiklai.

Tabako vartotojai, kurie pradeda rūkyti dar paauglystėje, dažniausiai tampa labiau priklausomi nei tie, kurie pradeda vartoti suaugę. Svarbu suprasti, kad priklausomybė nuo tabako yra liga, o ne įprotis, yda, pomėgis ar gyvenimo būdas. Kadangi priklausomybė nuo tabako laikoma liga, ją reikia diagnozuoti ir gydyti taip pat, kaip ir kitas lėtines ligas.