Prievartavimo narkotikas – medžiaga, kuri palengvina kito asmens prievartavimą. Medžiaga sumaišoma su alkoholiu ir jos pavartojęs asmuo sunkiai ginasi, painiojasi arba vėliau negali prisiminti, kas nutiko.
Populiariausias Lietuvoje prievartavimo narkotikas yra „oksikas“, pirmą kartą labai plačiai aptartas 2018 m. po modelio mirties.
„Oksikas“ literatūroje žinomas kaip GBL (gama-butirolaktonas), šnekamojoje kalboje – „buratinas“, skystas ekstazis, „Gina“, „koma butelyje“, „blue nitro“, G, DDD.
„Oksikas“ – bespalvis skystis arba milteliai. Patekęs į gėrimą nepakeičia nei spalvos, nei kvapo. Kai šis narkotikas patenka į organizmą, jis paverčiamas GHB, kuris turi įvairių poveikį. Poveikis prasideda po 15–30 min., trunka iki 3–6 val.
Pojūčiai pavartojus
Nedidelės dozės primena alkoholio sukeliamą poveikį: euforija, atsipalaidavimo jausmas, lengvesnis bendravimas, polinkis šokti, moterims stimuliuojamas seksualumas, nerišli, neaiški kalba. Didesnės dozės sukelia slopinimą iki gilaus miego, kuris gali kaitaliotis su stipriu susijaudinimu, dirglumu.
Fiziniai požymiai
Nedidelės dozės gali sukelti galvos svaigimą, koordinacijos sutrikimus, pykinimą, vėmimą. Didelės dozės sukelia komą, traukulius ar ritmiškus raumenų trūkčiojimus, neįprastus, nekontroliuojamus judesius, ypač rankų (lyg skęstančio plaukiko), haliucinacijas, kraujospūdžio sumažėjimą, kvėpavimo sustojimą.
Poveikis sveikatai
Stipri psichinė ir fizinė priklausomybė, būdingi nuotaikos, miego sutrikimai. Abstinencijos sindromas pasireiškia stipriu nerimu, drebuliu, prakaitavimu, psichoze, traukuliais.
Keletas patarimų, kaip apsisaugoti:
- įsipilkite gėrimą pats ir nepriimkite jo iš kitų žmonių;
- jeigu kitas asmuo jums gamina gėrimą, nenuleiskite nuo jo akių, stebėkite, kas pilama į jūsų gėrimą;
- visuomet gėrimą nešiokitės su savimi ir nepaleiskite jo iš akių net tuomet, kai einate į tualetą – visuomet turėkite jį su savimi;
- negerkite keisto skonio gėrimų ar gėrimų, kuriuos siūlo nepažįstamas asmuo;
- laiką leiskite su savo draugais, kuriais pasitikite. Prašykite jų padėti ar palydėti namo, jei pradedate jaustis keistai.
Jei įtariate, kad kažkas jus apsvaigino ir užpuolė, skambinkite 112 arba paprašykite, kad asmuo, kuriuo pasitikite, nuvežtų jus į ligoninę. Policijos pareigūnai surinks visus galimus įrodymus, todėl prieš vykdami į ligoninę stenkitės nesišlapinti, nesiprausti, nesimaudyti, neplauti rankų ir nepersirengti.