Paauglystė – ieškojimų ir atradimų metas. Ir ne tik akademinėje ar socialinėje, bet ir seksualinėje srityse. Mokslinėje studijoje „The Complexities of Adolescent Dating and Sexual Relationships: Fluidity, Meaning(s), and Implications for Young Adults” skelbiama, kad net 95 procentai apklaustų JAV 18–19 metų jaunuolių teigia turėję romantiškų santykių. 70 procentų jų sakosi turėję lytinių santykių.
Ar paaugliai jaučia spaudimą ankstyviems lytiniams santykiams? Ir kaip žinoti, kad jau atėjo laikas pirmajam kartui? Pokalbis su Urte Dičmonaite, Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatore.
– Ką jaunuoliams reikėtų žinoti apie pirmąjį kartą?
– Tikriausiai dauguma jaunų žmonių girdi įvairių pasakojimų ir nuomonių apie pirmąsias seksualines patirtis. Kartais tos istorijos gali jaunuolį nemenkai išgąsdinti, sukelti dvejonių ar netgi sukurti neigiamą vaizdinį apie tai, kaip viskas vyksta. Tačiau svarbu žinoti, jog visų patirtys yra skirtingos ir nebūtinai nutiks taip, kaip papasakojo draugas.
– Jei aplinkiniai dalijasi savo patirtimis, ar tai ženklas, kad ir man laikas pradėti lytinį gyvenimą?
– Visi mes labai skirtingi, todėl ir lytinį gyvenimą pradedame labai skirtingu, savu laiku, ir tai yra normalu. Gali pasirodyti, jog mūsų aplinka diktuoja tam tikrą „tvarkaraštį”. Tačiau apsisprendimas pradėti lytinį gyvenimą yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas. Dėl jo asmuo neturėtų jausti įtampos ir spaudimo. Tai įvyksta tada, kai turi įvykti: nei per vėlai, nei per anksti.
– Koks turėtų būti pirmasis kartas?
– Apie tai tikriausiai reikėtų pamąstyti kiekvienam asmeniškai: kaip aš norėčiau, jog būtų? Šiuo atveju yra labai svarbus savęs, savo minčių pažinimas, ribų ir poreikių supratimas, emocinė branda. Tai yra neatsiejama kiekvieno žmogaus lytiškumo dalis. Turintiems partnerį, labai svarbu nebijoti kalbėtis intymiomis temomis, dalintis jausmais ir mintimis, atidžiai klausytis vienas kito. Galbūt kalbėti intymiomis temomis nėra jauku, tačiau tik kalbėdamiesi kuriame sveikus, pasitikėjimu grįstus santykius.
– Kaip pasiruošti pirmajam kartui?
– Pirmojo karto kontekste labai svarbus abipusis partnerių pasitikėjimas. Jį galima pasiekti tik atvirai dalijantis mintimis, kalbantis apie tai, kas patinka ar nepatinka, aptariant ribas ir poreikius, vienas kitą girdint. Pirmam kartui ruošiasi abu partneriai: abi pusės turi sutikti. Tačiau nereikia pamiršti, jog abi pusės taip pat turi teisę į „ne“ – bet kada, bet kuriuo metu.
Prieš pirmąjį kartą svarbu nepamiršti aptarti apsisaugojimo priemonių. Atsakomybė dėl kontracepcijos yra abipusė ir lygi.
Prieš pirmąjį kartą rekomenduojama su partneriu pagvildenti ir tokius klausimus, kaip „o kas bus vėliau?“, „o jeigu nebus taip, kaip mes tikėjomės?“. Svarbu pasidalinti įvairiais galvoje gimstančiais ateities scenarijais – ir patraukliais, ir neraminančiais. Pasvarstykite drauge, kokios reakcijos ir kokio elgesio tikėtumėtės vienas iš kito.
– Kokiais atvejais pasakyti „ne”?
– Labai svarbu kritiškai pažvelgti į situaciją. Galbūt partneris yra apsvaigęs nuo alkoholio ar kitų medžiagų? Galbūt viena pusė jaučiasi nepatogiai, nes kitame kambaryje vyksta vakarėlis ar paprasčiausiai yra daugiau žmonių? O galbūt tiesiog dar nėra tam pasiruošusi? Yra daugybė situacijų, neleidžiančių atsipalaiduoti ar verčiančių jaustis nemaloniai. Esant tokiai situacijai, kiekvienas turi teisę pasakyti „ne“.
Literatūra: