LSD: klausimai ir atsakymai

Kas yra LSD?

LSD, kitaip „rūgštis” arba „markė”, yra haliucinogeninis narkotikas, pirmą kartą susintetintas šveicarų chemiko Alberto Hofmano XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje. Tai viena galingiausių psichodelinių medžiagų žmonijos istorijoje. Net labai mažos LSD dozės gali sukelti smarkias haliucinacijas ir intensyvias vizijas.

Kokia forma vartojamas šis narkotikas? 

Dažniausiai vartojamos bekvapės ir beskonės plonos popieriaus juostelės su impregnuotu LSD. Jos dalinamos mažais kvadratėliais ir dedamos po liežuviu arba praryjamos užgeriant vandeniu. LSD taip pat vartojamas tablečių arba lašelių pavidalu. Lašinama ant liežuvio arba įtrinama į riešą. 

Ką sukelia LSD?

Asmuo, pavartojęs LSD, valandos bėgyje pradeda „kelionę”, kurios metu išsikreipia suvokimas: galima regėti spalvų ir formų vaizdinius, geometrines figūras, jausti kitoniškus prisilietimo ir skonio pojūčius, išgyventi emocines ir dvasines patirtis. LSD taip pat gali pakeisti laiko suvokimą: vieniems kelionė slenka lėtai, kitiems greitai. Vieni patiria didelį malonumą, kiti – baimę ar net siaubą. „Matomi” garsai, „girdimos” spalvos – patiriamos išskirtinės vizijos, pojūčiai ir emocijos.

Kaip rūgštis” veikia smegenis?

Šis narkotikas blokuoja serotonino receptorius. Serotoninas yra tarsi cheminis siųstuvas, reguliuojantis nuotaiką, emocijas, miegą ir apetitą. Serotonino receptorių „blokada” turi stiprų ir neprognozuojamą poveikį: malonias arba baisias haliucinacijas, intensyvias vizijas, iškreiptą suvokimą (ypač laiko), psichoemocinius pokyčius.

Ar LSD žalingas?

Dėl savo galingo psichotropinio poveikio LSD vartojimas yra labai rizikingas ir kelia pavojų psichinei sveikatai bei fiziniam saugumui. LSD nelegalus daugelyje šalių, o jo vartojimas ir platinimas yra baudžiamas.

  • Kai kurios „kelionės” būna labai baisios, painios, liūdinančios. Asmenį gali ištikti panikos priepuolis, sumišimas, smarkus liūdesys. Kai kurie šie patyrimai sugrįžta vėliau, narkotiko jau nebevartojant („flashbacks”), ir kelia didelį stresą, drumsčia kasdienį gyvenimą bei gali sukelti ilgalaikius psichikos sutrikimus.
  • LSD vartojimo metu asmeniui sunku atskirti realybę nuo vizijų, todėl smarkiai išauga neprognozuojamo elgesio ir realaus pavojaus sau bei aplinkai rizika.
  • Kai kada asmenims, vartojantiems LSD, kyla kraujo spaudimas, dažnėja širdies ritmas, pasireiškia dilgčiojimo, silpnumo ir pykinimo pojūčiai, drebulys, raumenų spazmai, sutrinka koordinacija, dingsta apetitas, džiūsta burna, patiriama tachikardija, hipotermija.
  • LSD kelia stiprią psichologinę priklausomybę. Priklausomybė yra liga, galinti turėti neigiamą poveikį asmeninei gyvenimo kokybei, sveikatai ir kokybiškam socialiniam funkcionavimui.

Svarbu nepamiršti, kad prašyti ir sulaukti pagalbos dėl priklausomybės nuo narkotikų yra drąsus ir labai sveikintinas žingsnis sveikatos bei gerovės link.

Naudota literatūra: