Ko tik neprisigalvojame… Kokia statistiniais duomenimis pagrįstų tyrimų prasmė, jei tikime tokiais mitais? Jie kelia asmeninių ir visuomeninių problemų. Narkotikų problema yra itin didelė ir visiems matoma. Kokainas – ne svorio metimo priemonė, o žudanti narkotinė medžiaga.
Kaip teigiama Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro „Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitoje“, labiausiai paplitę – kokaino milteliai (hidrochlorido druska), o mažiau paplitęs yra krekas – rūkomoji (angl. free base) kokaino forma. Apytikriai apskaičiuota, kad per pastaruosius 12 mėnesių kokainą vartojo maždaug 2,4 mln. 15–34 metų suaugusiųjų (1,9 proc. šios amžiaus grupės asmenų). Paprastai kokainas uostomas, kartais švirkščiamas.
Poveikis pavartojus kokaino:
- padidėja energingumas, budrumas,
- sumažėja miego poreikiai,
- sumažėja maitinimosi poreikiai,
- nejaučiamas nuovargis.
Poveikis panašus į amfetamino, bet yra daug stipresnis ir trumpesnis (trunka apie 30–60 minučių). Jei kokainas vartojamas kartu su alkoholiu ar heroinu, itin padidėja perdozavimo rizika. Didelė mirties rizika dėl širdies nepakankamumo. Greitai išsivysto stipri psichologinė priklausomybė. Reguliariai vartojant kokainą nervinėje sistemoje įvyksta ilgalaikių pokyčių, neretai susergama depresija.
Daugelis ilgalaikio kokaino vartojimo padarinių yra tokie pat, kaip ir trumpalaikio, pvz., apetito praradimas ir svorio sumažėjimas. Kiti galimi padariniai – pažeidžiama nosies gleivinė, vidurių užkietėjimas, sunkumas šlapintis ir impotencija. Abstinencijos sindromai – alkis, nuovargis, depresija, sutrikęs miegas, irzlumas, nerimas. Gali prasidėti baltoji karštinė, haliucinacijos.
Kokainą vartojantys jaunuoliai patenka į užburtą ratą, kai galvoja, kad taip gali koreguoti kūno svorį. Tai ne pagalba sau, o savęs žalojimas. Reikia ieškoti kitų sprendimų, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų. Yra daug įvairių priemonių, padedančių gerinti išvaizdą ir savijautą, tik nereikia tikėtis greitų rezultatų.
Išaugusi priklausomybės ir jau anksčiau išvardytų neigiamų pasekmių rizika organizmui kelia didelį pavojų. Kokainas, dar vadinamas „sniegu“ ar „miltais“, taip žaloja smegenis ir širdį, kad po kelių tariamo malonumo momentų lauks tik mirtis.
Anot daktaro Roberto Badaro (Roberto Badaro ir žurnalistės Danutės Jonušienės knygos „Toksikologo užrašai“ (2014 m., „Tyto alba“), iš tiesų kokainas labai stipriai stimuliuoja centrinę nervų sistemą, kai kuriems žmonėms 30 miligramų uostomojo kokaino gali būti mirtina dozė. Mirtis gali ištikti ir vienu metu suleidus į veną apie 20 miligramų kokaino.
Vartojantys jį pasakoja, kad jei miltelius įkvepi, iš pradžių nutirpsta nosis. Tuomet staiga esą pajuntamas euforijos, energijos, pasitikėjimo savimi ir jėgų antplūdis. Padidėja budrumas, neva nejuntamas joks nuovargis, alkis, nebūtina miegoti. Tačiau nuo kokaino vartojimo gali staiga sustoti širdis, ištikti paralyžius. Taip pat padažnėja kvėpavimas, širdies ritmas, pakyla temperatūra ir kraujo spaudimas. Pavartojus kokaino, padidėja seksualinis potraukis, padažnėja pulsas, susitraukia vyzdžiai. Pasibaigus narkotiko poveikiui žmogus jaučiasi labai pavargęs, prislėgtas, apima būsena, panaši į avarinį nusileidimą – staiga pablogėja nuotaika, apninka juodos mintys.
Taigi numetę šiek tiek svorio, būsite pavargę, prislėgti. O kur dar pavojaus gyvybei rizika…