Sveiki, sergu depresija. Niekas iš artimųjų apie tai nežino. Nežino, kad mėginau nusižudyti, nieko nežino. Su tuo bandau tvarkytis pati. Atrodo, kad pavyksta, bet tada ir vėl… Vėl atsiduriu kažkokioje būsenoje kai noriu tik būti viena ir mirti. Kartais atrodo, kad ta būsena man net patinka. Kas tai? Kaip su to kovoti?
Sveika, visų pirma norisi atliepti į tai, kad sunkiu momentu, atrodo, jautiesi vieniša ir su niekuo negali pasidalinti savo išgyvenimais. Svarbu, kad nepaisant to, ryžaisi parašyti šį laišką ir nelikti visiškai viena su tuo, kas, panašu, Tave slegia. Man kelia nerimą, kai raišai, kad mėginai nusižudyti ir dabar jauti, kad kyla noras būti vienai ir mirti – atrodo, kad Tau kyla minčių apie savižudybę. Kita vertus, užduodi klausimą kaip su tuo kovoti, kas tai yra, rašai šį laišką, ieškodama pagalbos – o tai rodo Tavo norą gyventi.
Mini, kad sergi depresija ir, kad apie tai niekas nežino. Iš Tavo laiško nėra aišku, ar šią diagnozę Tau nustatė gydytojas, ar keli tokią prielaidą dėl to, kaip jautiesi. Iš to ką rašai, panašu, kad Tau būdingas ilgesnį laiką trunkantis nuotaikų svyravimas, prislėgtumas, izoliacijos jausmas, mintys apie mirtį – kas dažnai būdinga depresija sergantiems asmenims. Tačiau lieka neaišku, kaip senai Tu taip jautiesi, kada tai prasidėjo, kokiais momentais Tau pagerėja, kas padeda, o kas skatina slogią nuotaiką, galbūt yra reikšmingas įvykis, nuo kurio viskas prasidėjo. Lieka labai daug neatsakytų klausimų. Lygiai taip, kaip Tau pačiai, taip ir man nėra aišku kodėl kartais įkrenti į tas vadinamas „duobes“. Manau, kad būnant vienai su tuo, labai sunku iš tų „duobių“ išlipti. Pateiksiu Tau pavyzdį, jog, tarkim, diagnozuojant depresiją, į šiuos klausimus atsakymų ieško ne tik pats žmogus, tačiau kartu su juo, į šiuos klausimus bando atsakyti ir kiti specialistai – psichologas, psichiatras. Neretai depresija sergantiems žmonėms skiriamas ne tik psichoterapinis, bet ir medikamentinis gydymas. Tad pabandykim kartu įsivaizduoti žmogų, kuris turi skrandžio opą arba jam skauda dantį – ir jis niekam apie tai nesako, yra įsitikinęs, kad pats gali su visu tuo susitvarkyti, tačiau jo pastangos nepadeda. Tikėtina, kad jis gali pykti ant savęs, kaltinti save, nes jo lūkestis sau pačiam padėti nepasiteisino. Jį gali apimti beviltiškumo jausmas ir atrodo, kad nebėra jokios išeities. Šiuo atveju tas danties skausmas, galėtų būti prilyginimas vidiniam skausmui ir kančiai, kurią išgyveni Tu. Ir lygiai taip pat beviltiškumas, kuris apima, kai nebežinai kaip sau padėti, kaip su kančia kovoti. Šiuo atveju aš Tave noriu paskatinti nelikti vienai, leisti prie tos kančios, kurią patiri, prisiliesti ir kitiems, šiuo atveju psichologui, su kuriuo kartu galėtumėte pamėginti suprasti kokia Tavo kančios prigimtis ir kas gali padėti ją sumažinti – ar tai būtų depresija ar tai būtų kiti vidiniai išgyvenimai.
Dar norėčiau su Tavimi pasidalinti šia nuoroda apie „juodą šunį“ („black dog“), kuriame anglų kalba pasakojama apie depresijos išgyvenimą ir su tuo susijusius simptomus, galbūt Tau tai pat padės atsakyti į kai kuriuos klausimus, kurie kyla: https://www.youtube.com/watch?v=XiCrniLQGYc
Galiausiai dalinuosi informacija apie tai, kur galėtum gauti pagalbą. Dešimt nemokamų, psichologinių konsultacijų Tau gali būti suteikta Antakalnio poliklinikoje – registracija šiuo el. paštu: el. paštu [email protected]. Taip pat psichologines konsultacijas teikia Krizių įveikimo centras – pirma konsultacija nemokamai, be jokios išankstinės registracijos, o tolimesnės konsultacijos už socialinę kainą. Štai čia pridedu nuorodą, kur rasi išsamesnę informaciją apie tai: https://krizesiveikimas.lt/ Galiausiai jeigu būtų nedrąsu kreiptis pagalbos gyvai, tomis akimirkomis, kai kyla minčių apie savižudybę, gali skambinti į nemokamą, visą parą dirbančią emocinės paramos telefonu liniją „Jaunimo liniją“ telefonu 8800 2888. Čia paskambinus savanoris galėtų išklausyti Tave, išbūti kartu su Tavimi sunkiu momentu ir atliepti į Tavo jausmus. Linkiu išdrįsti pasirūpinti savimi.
Į klausimą atsakė:
Eurika Žvinytė
Sveikatos psichologijos magistrantė
Antakalnio poliklinika