Sunku bendrauti, visi viską išbandėme, geležinė kantrybė subyra po vienos dienos buvimo kartu.

Sveiki, turim šeimoje asmenį su psichikos sveikatos sutrikimais. Prieš 20 metų buvo uždaryta į tam tikrą ligoninę, pagerėjus – paleido. Bet realiai visą šį laiką ji protingai nesielgdavo. Visą laiką visus kaltina, visą laiką pykčio pilna, daiktus meta lauk, sako tau jis netinka arba turit pinigų nusipirksit naują. Sunku su ja bendrauti visi viską išbandėme, geležinė kantrybė subyra po vienos dienos buvimo kartu. Dabar mirė tėtis – ji to nepriima sako, kad mes ji slepiame, jie negyveno kartu tik jis jai skirdavo pinigų. Dirbti ji griežtai atsisako. Gyvena viena bute, bet dabar mes bijome kad jai pasidarys blogiau, kai viską supras ir kad neberado televizoriaus.

Sveiki, iš jūsų laiško suprantu, kad jūsų artimoji serga psichikos sutrikimu, kurį gydėsi prieš 20 metų. Dėl jos išreiškiamo pykčio, kaltinimų, impulsyvaus elgesio jūsų šeimai nebuvo lengva palaikyti su ja santykių, o dabar mirus tėčiui tai pasidarė dar sudėtingiau. Atrodo, kad po tėčio netekties jos liga gali paūmėti, todėl esate sunerimę dėl jos saugumo bei sveikatos, jaučiatės pasimetę.

Būtų svarbu, kad esant galimybei nukreiptumėte ar palydėtumėte savo artimąją pas gydytoją psichiatrą konsultacijai – dauguma psichinių sutrikimų, parinkus tinkantį gydymą ir jo laikantis, yra kontroliuojami ir leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą tiek liga sergančiajam, tiek jo artimiesiems. Lygiai taip pat svarbu būtų pasirūpinti ir savimi šiuo sunkiu laikotarpiu po tėčio netekties: skirti laiko poilsiui, daugiau pajudėti gryname ore, užsiimti mėgstamomis veiklomis, kalbėtis apie išgyvenamus sunkumus su artimaisiais. Taip pat gali būti naudinga kreiptis psichologinių konsultacijų – pasidalinus savo sunkumais su specialistu, kartu lengviau ieškoti išeičių iš situacijų, kurios kartais gali atrodyti neišsprendžiamos.

Į klausimą atsakė:
Monika Linartienė
psichologė
Antakalnio poliklinika