Turiu artimą žmogų, kuriam yra blogai. Jis yra kariuomenėje, niekas nebedžiugina, nebėra motyvacijos, aplanko niūrios mintys. Kuom galiu aš jam padėti? p.s. negali eiti pas psichologą kariuomenėje, nes vėliau vyksta patyčios.
Laba diena, laiške minite, kad Jums artimas žmogus blogai jaučiasi, jo niekas nebedžiugina, jis nebeturi motyvacijos, aplanko niūrios mintys. Išsakote ir tai, kad kreiptis pagalbos į specialistą asmuo neturi galimybės dėl neigiamo aplinkinių požiūrio į tai.
Svarbu, kad rūpinatės artimu žmogumi ir ieškote būdų, kaip jam padėti.
Pirmiausia, svarbu, kad leistumėte žmogui išsakyti tai, kaip jis jaučiasi, be vertinimo, kritikos ar skatinimo susiimti. Patyrinėkite kartu su artimu žmogumi nevertindami, kokios galėtų būti jo sunkumų priežastys, kodėl jis jaučiasi prislėgtas, neturi nuotaikos. Pasistenkite išvengti tokių posakių kaip “tai praeis”, “susiimk”, “juk tai nieko tokio”. Svarbu, kad nenuvertintumėte artimo žmogaus patiriamų sunkumų. Tik pasijutęs išgirstas ir suprastas jis galės labiau atsiverti ir išsipasakoti.
Svarbu ir tai, kad apgalvotumėte galimybes, kur asmuo gali gauti psichologinę pagalbą, jeigu jo savijauta negerėja. Galbūt jis turėtų galimybę kreiptis į specialistą savaitgaliais, kada grįžta iš tarnybos namo?
Taip pat galite parekomenduoti jam Pagalbos sau programą Geros nuotaikos link (http://www.sveikatostinklas.lt/savipagalba/psichikos-sveikata/gera-nuota…) – ji yra skirta nerimui ir depresiškai nuotaikai įveikti.
Jeigu žmogus išsako suicidines mintis ar ketinimus, labai svarbu, kad paskatintumėte nedelsiant kreiptis pagalbos į specialistą – tai gali padaryti poliklinikos, kuriai priklauso, psichikos sveikatos centre ar pas kariuomenės specialistą (jeigu kitos galimybės nėra).
Taip pat nepamirškite pasirūpinti ir savimi, tam, kad galėtumėte padėti artimajam, kuris kenčia nuo depresinės nuotaikos, svarbu ir pačiam gerai jaustis. Jūs taip pat galite pasikonsultuoti su specialistu, kaip geriausia būtų padėti artimajam, kuriam šiuo metu sunku. Jeigu esate iš Viniaus, galite kreiptis į Antakalnio poliklinikos Jaunimo sveikatos centro budintį psichologą anoniminei konsultacijai. Daugiau informacijos apie tai: http://www.antakpol.lt/go.php/lit/img/431
Linkiu stiprybės!
Į klausimą atsakė:
Milda Vickutė-Bradauskienė
Psichologė
Antakalnio poliklinika