Stresas – tai būsena, su kuria, nori nenori, susiduria visi žmonės. Trumpalaikis stresas organizmui gali būti netgi naudingas, pavyzdžiui, jeigu susižeidžiate, tada organizmas momentaliai suaktyvina imuninę sistemą ir ji padeda susitvarkyti su sužeidimu. Stresas tampa pavojingas, kai žmogus su juo negali susitvarkyti. Nuolatinis stresas ar įtampa turi neigiamą poveikį imuninei sistemai ir gali išvesti iš rikiuotės visą organizmą bei paskatinti fizinių ir psichologinių ligų vystymąsi.
Tad visų pirma yra svarbu sau atsakyti, kas konkrečiai kelia stresą. Galbūt tai yra per didelis krūvio kiekis ir jūs paprasčiausiai jaučiate, kad nebesuspėjate susitvarkyti su savo užduotimis. Tokiu atveju pirmiausia reiktų peržvelgti ir pakoreguoti savo dienotvarkę, kad joje liktų laiko poilsiui ir atsipalaidavimui.
Jeigu stresą patiriata bene visose kasdienėse situacijose, vertėtų paanalizuoti savo mąstymą – kas konkrečiai kelia stresą? Galbūt jūsų mintys yra „katastrofiškos”, ir viską įsivaizduojate kur kas „juodžiau” nei yra? Ar pastebite teigiamus situacijų aspektus? Ar nesate linkę vertinti visko tik per „juoda- balta” prizmę, kai visos dienos situacijos atrodo tik arba labai geros, arba labai blogos ir vietos nelieka neutraliems išgyvenimams.
Nemokama internetinė programa BADI, skirta streso valdymui, gali padėti geriau suprasti savo streso priežastis ir išmokti su jomis susitvarkyti.
Užsiregistruoti galite čia: http://www.badi.lt/
Jeigu jaučiate, kas streso suvaldyti niekaip nepavyksta, rekomenduojama pagalbos kreiptis į psichologą.
Į klausimą atsakė:
Milda Vickutė
Antakalnio poliklinikos psichologė