KĄ DARYTI?
- Geriausia ką gali padaryti, tai suteikti emocinį palaikymą, nepalikdamas savo draugo vieno ir pabrėždamas, kad jis ne vienas („Tu ne vienas. Esu čia dabar su tavimi.“).
- Ypač svarbu pamatyti, atkreipti dėmesį, išreikšti susirūpinimą („Kas tave neramina?“), parodyk, kad tai, ką pasakoja, tau rūpi, yra svarbu („Man rūpi, kas su tavim vyksta“, „Man svarbu, ką šiuo metu išgyveni“). Nesvarbu kokiais žodžiais tai pasakysi, svarbiausia, jog parodytum, jog tau tikrai rūpi.
- Būk kantrus klausytojas: išklausyk dėmesingai, ką tau pasakoja draugas, susilaikydamas nuo vertinimų: suteik galimybę draugui išsikalbėti ir „išleisti“ neigiamas emocijas, pyktį, nusivylimą, apmaudą, kaltę. Kalbėk ramiu, priimančiu, neteisiančiu tonu. Nesvarbu, koks pokalbis gali atrodyti negatyvus, vien tai, jog suteiki galimybę išsikalbėti apie savo jausmus ir mintis, yra teigiamas ženklas. Kalbėjimas apie mirtį nepaskatina galvoti apie mirtį.
- Jeigu nujauti apie tai, jog draugas turi minčių apie savižudybę, tiesiai paklausk jo apie tai, įvardindamas galimus ženklus, kurie rodo apie galimą savižudybę („Pastaruoju metu matau, jog atrodai liūdnas, kalbi, jog viskas atsibodo, nieko nenori. Ar turi minčių apie savižudybę?“). Nebijok, tai nepaskatins savižudybės, o kaip tik padės pasidalinti skausmu ir taip jį sumažinti. Toliau pokalbį gali vystyti užduodamas atvirus klausimas: „Kada taip pasijautei?“, „Kas atsitiko, kas privertė taip jaustis?“, „Kaip galėčiau tau padėti šiuo metu?“, „Ar galvojai apie pagalbos būdus?“.
- Padėk surasti daugiau pagelbėti galinčių žmonių. Būtinai pranešk suaugusiesiems, kuriais pasitiki. Gali kreiptis į draugo artimuosius, gerą draugą, mokyklos psichologą, mokytoją.
- Informuok draugą apie galimus pagalbos būdus:
- http://www.krizesiveikimas.lt/
- www.jaunimolinija.lt/
- www.vaikulinija.lt/
- Kreiptis į psichikos sveikatos specialistus, kurie dirba poliklinikose ir specializuotose psichologinės-socialinės paramos tarnybose.
- www.jppc.lt
KO NEDARYTI?
- Neparodyk išgąsčio, nerimo, nuostabos ar kitos stiprios emocijos.
- Nevertink ir neteisk („Kas su tavim negerai?!“).
- Neneik ir nevertink išgyvenimo priežasčių („Negalvok apie tai“, Neverta tikrai dėl to žudytis“). Neigiamų išgyvenimų priežastys yra subjektyviai reikšmingos: tai kas tau atrodo nereikšminga, kitam gali būti labai svarbu.
- Neprieštarauk sakydamas, jog „yra daugybė priežasčių gyventi“, „tavo savižudybė įskaudins tavo artimus žmones“, „pažvelk į teigiamus dalykus, nėra taip jau viskas blogai“.
- Nežadėk laikyti paslaptyje savižudybės plano.
- Nemenkink skausmo (nebandyk iš kart „užglaistyti“, jog viskas bus gerai, ar juokaudamas).
- Venk patarimų, siūlymų, kaip išspręsti problemas.
Į klausimą atsakė:
Lina Kalinauskienė
Antakalnio poliklinikos psichologė
Share This Post