Nusprendžiau keisti požiūrį į gyvenimą, išlipti iš ašarų liūno, negatyvių minčių, pabodo vien verkti, nerimauti, nerasti savęs, vaikščioti su akmeniu širdyje. Nuo ko man pradėti? Ką man daryti?
Labas, kaip suprantu iš tavo laiško, jau kurį laiką išgyveni sunkias emocijas bei mintis. Tokia būsena, besitęsianti ilgesnį laiką, iš tiesų gali varginti ir apsunkinti kasdienybę. Tad noriu pasidžiaugti, kad pirmą žingsnį jau žengei – ieškai galimų pagalbos sau būdų. Kiekvieno žmogaus išgvvenimai ir patirtys yra unikalūs bei susiję su skirtingomis priežastimis, todėl pasvarstyti apie konkretesnius pagalbos būdus būtų galima geriau supratus, įsivardinus sau, apie ką yra neigiami išgyvenimai, su kokiomis gyvenimo aplinkybėmis, problemomis jie siejasi, iš kur galimai kyla. Tam gali padėti savistaba: pavyzdžiui, pabandyk atkreipti dėmesį, kokios mintys lydi sunkias emocijas, kada tie negatyvūs išgyvenimai kyla (pavyzdžiui, kokios situacijos verčia blogai jaustis), taip pat pabandyk įsivardinti, kas tau padeda jaustis geriau, kas leidžia nurimti. Taip pat dera pastebėti, kad emocinė sveikata yra susijusi ir su fizine gerove: kartais emocinius išgyvenimus ir neigiamas mintis apsunkina reguliaraus miego, valgymo režimo, fizinio aktyvumo nebuvimas, tad, sprendžiant asmeninius sunkumus, raginčiau nepamiršti pasirūpinti ir savo fizine savijauta – reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba bei pakankamas poilsis taip pat gali prisidėti mažinant negatyvias emocijas ir mintis.
Galiausiai, noriu atkreipti dėmesį į tai, jog kartais mums vieniems savarankiškai susidoroti su užklupusiais sunkumais yra labai sudėtinga. Raginčiau nelikti vienai su varginančiais negatyviais išgyvenimais ir, jeigu yra tokia galimybė, pasidalinti jais su tau svarbiais žmonėmis. Taip pat apie sunkumus gali pasišnekėti ir su specialistu. Nemokamą psichologinę pagalba gali gauti savo poliklinikoje, kurioje esi užsiregistravusi. Visą parą budi ir Jaunimo linijos savanoriai, kuriems galima paskambinti ir pasidalinti savo sunkumais. Taip pat Vilniuje veikia Krizių įveikimo centras, kuriame pirmoji konsultacija yra nemokama. Darbo dienomis, esant krizinei situacijai, taip pat galima kreiptis į Antakalnio poliklinikoje veikiantį Jaunimo sveikatos centrą, kur teikiama nemokama anoniminė trumpalaikė (iki 4 kartų) pagalba.
Sėkmės!
Į klausimą atsakė:
Milda Tumėnienė
Klinikinės psichologijos magistrantė
Antakalnio poliklinika