Nuotaikos pasikeitimai gali būti susiję su daugeliu dalykų. Vis tik galima turėti omenyje, kad liūdesys neretai kyla tada, kai jaučiamės kažką praradę. Pamažu besikeičiančios oro sąlygos – vėstanti temperatūra, anksčiau besileidžianti saulė, dažniau atklystantis lietus – gali priminti, kad vasara ir visa, kas su ja susiję, baigiasi. Gali aplankyti liūdnesnė nuotaika, nes galbūt nepavyko pasiekti visų išsikeltų tikslų ar įgyvendinti svajonių, jautiesi praleidusi laiką ne taip kaip tikėjaisi. Kitaip tariant, gali būti liūdna atsisveikinti tiek su realiais vasaros džiaugsmais, tiek su savo lūkesčiais ir įsivaizdavimais apie prabėgusią vasarą.
Taip pat vasaros pabaiga neretai sutampa su ryškiu kasdienio gyvenimo pasikeitimu. Vietoje nerūpestingo laiko leidimo su šeima ir draugais, artėja mokslai, studijos ar darbai; vietoje atsipalaidavimo ir mėgavimosi gyvenimu “čia ir dabar”, tenka prisitaikyti prie naujos dienotvarkės, pareigų, darbų, rūpesčių… Svarbu prisiminti, kad kartais net ir natūralūs, laukiami kasdienio gyvenimo pokyčiai gali kelti stresą, kurį išgyvenant būname jautresni, tad gali labiau pasireikšti nerimas ar liūdna nuotaika.
Taigi vasaros pabaigoje tavo jaučiamas liūdesys yra visiškai normali reakcija į natūralius pokyčius. Jei nori įgyti žinių bei įgūdžių kaip gali pagerinti savijautą, rekomenduoju išbandyti programą “Geros nuotaikos link” . Ši programa skirta jauniems žmonėms, norintiems sužinoti, kaip patiems įveikti stresą, sustiprinti pasitikėjimą savimi, geriau valdyti savo nuotaiką, depresijos ir nerimo simptomus. Žinoma, jei jauti, kad tavo liūdna nuotaika gerokai užsitęsė ir trukdo tavo kasdieniam gyvenimui – nedvejok ir kreipkis į psichikos sveikatos specialistą.
Į klausimą atsakė:
Monika Linartienė
Psichologė
Antakalnio poliklinika